Esnafın nakit ihtiyacını gidermek ihtiyaç duydukları miktara ulaşımlarını kolaylaştırmak amacıyla her zaman kredi kampanyaları oluşturan Halkbank salgın sürecinde de esnafın yanında ve esnafı desteklemeye devam ediyor. Kamu bankalarımız dan olan Halkbank yine kamudan aldığı gücü esnaflarımıza ve vatandaşa aktarıyor ve esnafa düşük oranlarda faizlerle, uygun vadeli ödeme seçenekleri ile esnaf kredisi sunmaktadır. Merkez Bankasından gelen bir karara göre 1 Ocak 2021 ve 31 Aralık 2021 tarihleri arasında esnafımıza, sanatkarımıza, ihracatçımıza, tedarikçimiz de yönelik %50 faiz indirimi ve %100 faizsiz kredi verileceği açıklanmıştı. Karar kapsamında Halkbank kredi kampanyasını duyurdu… Genç girişimci kredi kampanyasında aranan şartlar; 18 yaşını doldurmuş olmak daha önce genç girişimcilik kredisinden yararlanmamış olmak. Kendi işyeriniz açacak olmanız gibi şartlar aranmaktadır. 


Esnafa yönelik faizsiz kredi şartları başvurabilmek için gerekli evraklar nelerdir?


Esnaf ve Sanatkarlar Odası'na üye olmak.
Esnaf ve Sanatkarlar adına üye bir kooperatif bulunuyorsa o kooperatife üye olmamak sadece faaliyet gösterdiği bölgedeki kooperatife üye olmak.
Sicil kaydının bulunmuş olması gerekir.
Bankanın bazı özel olarak talep ettiği şartlarda bulunmaktadır. Öncelikle bu şartlar;

Yapmış olduğu işte ustalık belgesine sahip olması gerekir.
Yapmış olduğu iş eski mahiyetteki işler olması gerekiyor, vatandaşlar tarafından unutulmuş olan ya da unutulmaya başlamış olan meslekler olması gerekiyor.
Genç girişimcilerimiz için ise 18 yaş ile 30 yaş arasında olması gerekmektedir.
Kredi başvurusu için gerekli belgeler;
Nüfus cüzdanınızın fotokopisi,
Vergi levhasının fotokopisi,
Esnaf olduğumuzda daha iyi Sicil Gazetesi,
Kayıtlı olduğunuz odalardan belgeler,
Bankalar bazı durumlarda sizden et belge ya da kefil talep edebilmektedir.