Halkbank ve TÜRSAB İş Birliği İle Seyahat Acentelerine 36 Ay Vadeli 100 bin TL Destek Paketi Geldi!

Halkbank, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) üyesi seyahat acentelerine, ticari faaliyetlerinde kullanmaları için 6 ay anapara ödemesiz dönemli, 36 ay vadeli 100 bin TL finansman desteği sağlayacak.

EKONOMİ 24.02.2021 - 21:54 24.02.2021 - 21:54

Halkbank ve TÜRSAB arasında ‘’TÜRSAB Üyesi Seyahat Acentelerine Destek Paketi’’ protokolü artık imzalandı. Protokol töreni yapılırken konuşma yapan, Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, kısa süre öncesinde Ankara Ticaret Odası (ATO) Sigortacılık Hizmetleri Meslek Komitesi üyesi firmaları ilgilendiren destek paketini açıkladıklarını bildirdi. Bu kapsamda şimdi ise turizm sektörüne ilişkin bir destek paketi çalışması içinde olduklarını vurguladı.

Törende Neler Yaşandı?

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran’ın kendilerini bu çalışmada yalnız bırakmadığını ifade eden Arslan, Baran’a göstermiş olduğu ilgi ve katı için tören konuşmasında teşekkür etti. Halkbank olarak, Türkiye ekonomisinin gücünü koruyabilmesinde önemli bir sorumluluk üstlendiklerini belirten Arslan, meslek guruplarına ve sektöre, özel finansman hizmetleri geliştirmek ve sunmak için çalışmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Yaptığı açıklamada ‘’ Bugün ülkemizin gelişme yolunda kilit öneme sahip olan turizm sektörüne yönelik birlik için bir aradayız. Turizm sektörü salgının neden olduğu küresel kısıtlamalara bağlı olarak en çok zarar gören sektörlerden biri oldu. Pandeminin yaygınlaşmasını durdurmak ve salgını kontrol etmek için neredeyse tüm ülkeler seyahatlere engel koydu. Sokağa çıkma yasaları geldi. Seyahat etkinliğinin azalması ise hem ülkemizdeki hem de diğer ülkelerdeki turizm sektörlerini etkiliyor.’’ dedi.

Desteğin Detayları

Turizm sektörünün önemli paydaşları olan seyahat acentelerine TÜRSAB’la birlikte imzalana  protokol üzerinden ilk önce 75 bin TL ardından 100 bin TL üst limit ile karar kılınan  bir kredi modeli sunulacak. Bu sistemde 100 bin TL üst limitli kredi Halbank tarafından seyahat acentelerine verilecek. Destek paketi kapsamında 6 ay boyunca ödeme talep edilmeyecek. 6 ay sonra ise 36 ay vade ile hesaplanan eşit taksitler ödenecek. Başvurular ise Halkbank’a TÜRSAB üyesi olan işletmeler tarafından yapılacak. 

Bu üyeliğe sahip olan seyahat acenteleri 100 bin TL desteği alarak, şuanda ödemekte güçlük çektikleri borçlarını kapatmak için işlem yapabilecekler.