Ana Sayfa EKONOMİ Hal Denetimleri Devam Ediyor

Hal Denetimleri Devam Ediyor

Hal denetimleri devam ediyor. Ticaret Bakanlığı komisyoncuları aradan çıkarmak için çalışma başlattı.

12
0
Paylaş

Ticaret Bakanlığı İstanbul Ankara Antalya Mersin 6 Şubat’tan itibaren eşzamanlı hal operasyonlarına başlamıştı. Üreticiden tüketiciye kadar aradaki komisyoncular ve haksız kazanca engel olmaya çalışan Ticaret Bakanlığı çok sayıda ceza kesmişti.

Ticaret Bakanlığı’nın 6 şehirde başlatmış olduğu hal operasyonunun 81 vilayete yayılması bekleniyor. Ticaret Bakanlığı aradan komisyoncuları çıkartarak tüketiciye doğrudan çok daha ucuz sebze ve meyve satışının yapılmasını sağlamak için çalışmalarına devam ediyor. Yapılan operasyonlarda sebze ve meyve alış satış fiyatları arasında yüzde 800 liraya kadar artış olduğu öğrenildi. Haksız kazanç elde eden ve çok yüksek komisyon belirleyen 88 firmaya 2 milyon lira ceza kesildi.

Vurgunu Komisyoncular Yapıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir konuşmasında “komisyoncular vurgunu vuruyor.” diye bir açıklama yapmıştı. Komisyoncuları %800’e varan satışları ile beraber Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ne kadar haklı olduğu ortaya çıktı.

Ticaret Bakanlığı 88 firmaya 2 milyon liradan fazla ceza kesti. Kayıt dışı ürün satışı gerçekleştiren ve ürün satış faturalarında bilgilendirme ve yanılmaları yapan 76 firma ya da 810 bin lira ceza kesildi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan operasyonları sonucunda sebze meyve fiyatlarını yüzde elliye varan indirimlere gittiğini söyledi. Ayrıca Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan bundan sonra 81 şehirde denetimlerin çok daha fazla olacağını komisyoncuları göz açtırmadan tüketicinin çok uygun fiyatı sebze ve meyve tüketeceğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here