Türkiye Şırnak’ın Silopi ilçesinde bulunan Habur Kapısı sayesinde Ota Doğuya ticari anlamda açıldığı için çeşitli çalışmalar yapıyor. Bir süredir salgın döneminde hastalığın yayılmasını ve kontrolden çıkmasını engellemek için birtakım adımlar atılmıştı. Bu adımlar sonrasında sınır kapılar kapatılmıştı. Haziran ayıyla birlikte ülkede normalleşme adımları atılmaya başlandı. Bu süreçte yük taşımacılığında da yeni bir dönemin başladığı ifade edildi.

İhracat Sınır Kapısının Açılmasıyla Tırmanışa Geçti

Diyarbakır Organize Sanayi Başkanı Aziz Odabaşı yapmış olduğu değerlendirmelerde, normalleşme ile birlikte ihracat sektöründe yaşanan gelişmeleri aktardı. Bu süreçte 3 vardiya sistemi ile üretimin yapıldığı ve bunun sonucunda 2 binden fazla TIR’ın sınır kapısından geçişinin sağlandığını açıkladı. Bu süreçte hala alınan tedbirler devam ediyor. Ticaret Bakanlığı tarafından daha önce açıklanan ve bu süreçte de desteklenen Temassız Ticaret sisteminin uygulandığı açıklandı. Bu şekilde ihracat üretimlerini artırarak 3 katına çıkaran pek çok Türk firmasının olduğu belirlendi.

Üretimin ve taşımacılık alanındaki çalışmaların artırılması üzerine yeni personeller alındı. Bu anlamda istihdama da destek verildiği belirtildi. Vardiya sayısı normalde 2 olmasına karşılık üretime yetişmek ve cevap vermek için 3’e kadar çıkarıldı. Pandemi sürecinde sınır kapıları uzun süre kapalı kalmıştı. Bu dönemde Ortadoğu’da biriken pek çok siparişin ve  açılması ile birlikte talep patlamasının yaşandığı tespit edildi. Bu süreçte özellikle Irak firmalar açısından önemli bir Pazar olarak değerlendiriliyor.

isbilgisi.com