Türkiye’de koronavirüs vaka sayısı her geçen gün artarken, ölüm sayılarının artışı korku ve endişeye neden oluyor. Bu süreç içerisinde salgının uzun süreceği endişesi de piyasaları etkisi altına almaya başladı. Türkiye hem işverenleri hem de vatandaşları korumak ve süreci en az hasarlı şekilde tamamlamak için yeni finansman peşine düşmeye başladı.

Geçtiğimiz haftlarda vatandaşa ve ekonomiye destek olmak için hükümet tarafından ekonomik destek paketi açıklanmıştı. Bu destekler ve önlemler her geçen gün ihtiyaçlar dahilinde genişletilmeye devam ediyor. Ekonomik sorun yaşayan işverenler, pek çok sektörün durma noktasına gelmesi nedeniyle kepenk indirdi. Çalışan kesimde durum daha kötü. Pek çok işçi işveren tarafından kapıya kondu. İşten çıkarılmayanlar ise ücretsiz izne ayrıldı.

Hükümet bu süreçte işten çıkarılanlara işsizlik ödeneğini hayata geçirirken ücretsiz izne ayrılanlar için günlük 39 lira ödeme yapacağını açıkladı. Bu süreçte günlük ücret karşılığında çalışanlar için tehlike çanları çalmaya başladı

2 Milyon Kişi Kapsam Dışı Kalabilir!

Günlük ücret karşılığında ev temizliğine gidenler, küçük perakendeciler, berberler ve daha pek çok günlük işte çalışan kişilerin, hükümet tarafından gerçekleştirilen destek paketi kapsamında kaldıkları belirlendi. Sayının 2 milyon kişiyi bulabileceği ifade ediliyor. Bu durum 2 milyon kişinin virüs salgını boyunca büyük mağduriyet yaşaması anlamına geliyor.

CHP bu süreçte, kapsam dışında kalan kişilerin de destek paketinden faydalanmaları için harekete geçti. Bu noktada yapılan düzenlemeler devam ediyor. Hükümetin elindeki finansman kaynağı azaldıkça nakit akışında da bozulmalar meydana gelebiliyor. Bu süreçte 2 milyon günlük ücret karşılığı çalışan kişinin akıbeti merak ediliyor.