İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Boğaziçi Üniversitesi'nde yaşanan olaylara dair açıklamalarda bulundu. Polisler gösteri grup arasında meydana gelen gerginlik günlerdir Türkiye'nin gündemine oturdu. Bu kapsamda göstericiler arasında bulunan 17 kişi gözaltına alınırken üniversitenin giriş kapısına kelepçe takılması da büyük bir tartışma yarattı.

BAKAN SOYLU'DAN KELEPÇE SAVUNMASI

Bir polis memuru tarafından üniversite kapısına kelepçe takılması olayını değerlendiren Bakan Soylu, “Polisimiz kırılan kapıyı güvenlik için plastik malzemeyle tutturdu. Ardından vandallar yeniden kapıyı kırdılar. Özel güvenlik memurlarının kelepçeleriyle kapılar birbirlerine tutturuldu. Bunu eleştirenlere sormak istiyorum, ne yapılsaydı? Terörle irtibatlı illegal grubun üniversiteye girmesine izin mi verilseydi? Polise katil diyenlere buyurun geçin mi denseydi? Terör örgütü marşı okuyanlara üniversite teslim mi edilseydi? Veya durum tamirci çağırıp kapıyı tamir edelim mi deselerdi?” dedi.

POLİS KANUN NE DİYORSA ONU YAPTI

Türk polisi kanunda ne yapması gerekiyorsa onu yapmıştır diyen Bakan Soylu, “Kanun ne emrediyorsa polisimiz de onu yapmıştır. 12 Eylül dönemine atıf yapanlar boşa uğraşmasınlar. Onların demokrasi, insan hakları ve hukuk konusunda sicilleri kapkaradır. İşi gücü bırakır sizin ipliğinizi pazara çıkarırız. Ancak milletimize karşı sorumluluklarımız var. Kanun bize ne yetki vermişse kullanırız. Buna d akimse karışamaz.” ifadelerini kullandı.

Boğaziçi Üniversitesi'nin kapısına kelepçe takılmasına dair bugün inceleme başlatılmıştı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun bu açıklaması ile başlatılan incelemenin son bulduğu ve hukuksuz bir uygulamanın olmadığına karar verildiği ortaya çıktı.

isbilgisi.com