Güncel

Sosyal Konut Projesine Saatler İçerisinde 210 Bin Başvuru Yapıldı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün detaylarını açıkladığı Sosyal Konut Projesi 31 Ekim tarihine kadar devam edecek. Çevre şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, sosyal konut projesine 210 bin başvuru yapıldığını duyurdu.

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinin ayrıntıları Dün Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Erdoğan’ın müjdesini ilan ettiği projeye başvururlar ise bugün başladı. Müracaatlar, 31 Ekim tarihine kadar sürecek. Vatandaşların projeye ilgisi ise oldukça yoğun geçiyor.

210 Bin Başvuru

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 10.30 itibarıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün ayrıntılarını halka hitap ettiği sosyal Konut projesi ‘İlk Evim, İlk İş Yerim’ açısından 92 bin başvuru yapılacağını dile getirdi. Başvuru verilerinde rakamın 210 bine çıktığı da açıklandı.

3+1 Daireler 105 Metrekare Olacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un konu ile alakalı düzenlenen basın toplantısına vermiş olduğu bilgilere göre;
Proje kapsamında 2+1 dairelerin büyüklüğü 75 ile 85 metrekare arasında değişiklik gösterecek, fiyatları ise 608 bin TL’den başlayacak ve 770 bin liraya kadar çıkacak.
3+1 konutlar için 105 metrekareden bahsediliyor ve fiyatlarının 850 bin TL ile 950 bin TL arasında değişiklik göstermesi bekleniyor.

TOKİ, Bu Projeden Para Kazanmayacak

Çevre Bakanı Murat Kurum, projeye ilk ya da son gün başvurmak arasında bir fark olmadığını sözlerine ekledi. 100 metrekarelik bir inşaatın maliyetinin ise 1 milyon TL olduğunu dile getiren Bakanı Kurum, TOKİ’nin projeden para kazanmayacağını sözlerine ekledi.

TOKİ Sosyal Konut Projelerine Nereden ve Nasıl Başvurulabilir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ayrıntılarını açıkladığı ve adı ‘ilk Evim, İlk İş Yerim’ şeklinde belirlenen kampanyaya başvurular, proje ilinde bulunan Ziraat Bankası ile Halk Bankası’nın yetkili şubeleri ve e-devlet uygulaması aracılığı ile yapılacak. Bankalar aracılığı ile gerçekleştirilecek müracaatlar, 14 Eylül ile 31 Ekim 2022 tarifleri arasında kabul edilecek.

E-devlet başvuruları 28 Ekim tarihinden sonra erecek. Konut tipi 2+1 ile 3+1 ayrımı olmadan proje bazlı müracaatlar gerçekleştirilecek. Hak sahiplerinin konut tipleri ihale gerçekleştirildikten sonra konut belirleme kurası ile yapılacak ve başvuru Bedeli 500 lira olacak.

Başa dön tuşu