Güncel

Sosyal Konut Projesinde Evler, Sahiplerine Ne Zaman Teslim Edilecek?

14 Eylül 2022 itibarıyla başvuruların başlamasının sonrasında sadece bir gün içerisinde 705 bin kişinin müracaat etti. Sosyal konut projesinin teslim tarihi netlik kazandı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, canlı yayında yapmış olduğu açıklamada konutların anahtarlarının 2 yıl içerisinde sahiplerine teslim edileceğini söyledi.

 

Yüzyılın Konut Projesi olarak bilinen sosyal konut projesinin ayrıntılarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmasının sonrasında Bugün ilk başvurular e-devlet ve bankalar aracılığı ile alınmaya başlandı. Son rakamlara baktığımızda 705 bin kişi, konut projesi için başvuru işlemlerini tamamladı. Müracaatların yanı sıra aynı zamanda teslim tarihleri ile alakalı detaylar da ortaya çıkmaya başladı.

Bakan Kurum Canlı Yayında Paylaştı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, katılım sağladığı bir canlı yayında anahtar teslim tarihleri ile alakalı çok önemli açıklamalarda bulundu. 10 Ekim tarihinde ihaleleri yapmaya başlayacaklarını ve sadece 2 yıl içerisinde vatandaşlara konutlarını teslim etmeyi planladıklarını söyledi. Bu projenin ilk etabının maliyetinin 422 milyar lira olduğunu ve maliyetten %40 oranında indirim yaptıklarını söyledi.

 

Sosyal Konut Projelerine İlgi Çok Büyük

Çevre Bakanı Murat Kurum’un yapmış olduğu açıklamalardan diğer satır başlıkları ise şu şekilde;
“Programa çıkmadan önce 705 bin rakamına ulaştık. Devamlı artış oluyor. Yine burada T.C no’ları sonu 0 olanlar başvuruyor şu anda. Çok büyük bir ilgi var. Dün Cumhurbaşkanımız yüzyılın konut kampanyasını bütün Türkiye ile paylaştı. 609 ilçede ve 81 ilde… Türkiye’den bize teşekkür yağdı.”

Dedi.

Müracaatlar 31 Ekim’e Kadar Devam Edecek

2023-2028 senelerini kapsayacak gerek sosyal devletin vatandaşı yapacakları gerekse de istihdam adına 5 yıllık süreç içerisinde ortaya konulan hedef. İlk etabı dün lansmanını gerçekleştirilen süreç içerisinde 250 bin konut yapılacağı söylenmişti. 100 bin arsayı vatandaşlara sunduklarını ve yine bu kapsamda 10 bin adet iş yerini sunduklarını söyledi. Konut arsası ile iş yeri başvuru işlemleri ise henüz başlamadı. 10 Ekim ile 7 Kasım tarihleri arasında başlayacak. 705 bin rakamı 250 bin sosyal konuta yapılan başvuru ise 31 Ekim tarihine kadar devam edecek.

Başa dön tuşu