Güncel

ODD ağustos ayı verilerini yayınladı: Otomobil ve hafif ticari araçların satışlarında gerileme yaşandı!

Her ay olduğu gibi bu ay da bir önceki aya ilişkin sektör verilerini yayınlayan ODD, ağustos ayı araç satış oranlarına ilişkin önemli bilgiler verdi. ODD tarafından yapılan açıklama, diğer sektör temsilcileri ve tüketiciler tarafından yakından takip edildi. İşte ODD ağustos ayı verileri…

Araç sektörüne ilişkin çalışmalar yürüten ODD, yeni aya girilmesi ile birlikte güncel çalışma sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. ODD verilerine bakıldığında araç pazarının oldukça daraldığı bilgisine ulaşıldı.

ODD VERİLERİ AÇIKLANDI!

Bir süredir düşüşte olan araç satış oranları, sektörün sert bir darbe almasına sebep oldu. Sektöre bağlı olarak ülke ekonomisinin de zarara uğradığı bu durum, Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından ortaya kondu.

Her ay odluğu gibi eylül ayının başında da araç satışlarına ilişkin yürütmüş olduğu çalışmanın sonuçlarını kamuoyu ile paylaşan ODD, giderek yükselmesi beklenen araç satışlarının, ağustos ayında sert gerilediği bilgisini kaydetti. Kurum, ağustos ayı araç satışlarına ilişkin verileri duyurdu.

ARAÇ SATIŞLARI GERİLEDİ!

Otomotiv sektörünün ağustos ayı hizmetlerine ilişkin önemli çalışmalar yürüten ODD, çalışmasının sonucunda ulaşmış olduğu verileri kamuoyu ile paylaştı. ODD tarafından yapılan açıklamalar tüketiciler ve sektör temsilcileri tarafından yakın takibe alındı.

Ağustos ayında gerçekleşen araç satışlarına ilişkin yürütmüş olduğu çalışmanın sonuçlarını yayınlayan ODD, hafif ticari ve otomobil pazarının Ağustos 2022 tarihinde, Ağustos 2021 tarihine göre yüzde 17,3 oranında daraldığını ve 48 bin 336 adete gerilediğini bildirdi. Bu oranın otomobil kategorisine ait olduğunu, hafif ticari araçlarda ki daralmanın yüzde 4,4 oranında olduğunu açıkladı.

Ağustos ayında satılan araç sayılarına ilişkin de veriler paylaşan ODD, ağustos ayı otomobil satış adedini 35 bin 230, hafif ticari araç satışını ise 13 bin 106 olarak açıkladı.

8 AYLIK DÖNEMİ DEĞERLENDİRDİ!

2022’nin başından bu yana otomotiv sektöründe yürütmüş olduğu çalışmaların sonuçlarını tek bir çatı altında toplayan ve yılın ilk 8 aylık dönemini değerlendiren ODD, önemli bilgiler verdi. Araç pazarının yılın ilk 8 ayında yüzde 8,5 oranında daraldığına işaret eden ODD, bu orana karşılık gelen satış adedinin 458 bin 446 adet olduğunu belirtti.

Yılın ilk 8 ayına ilişkin değerlendirmelerine devam eden ODD, otomobil satışlarının yüzde 9,4 oranında, hafif ticari araç satışlarının ise yüzde 5,2 oranında daraldığını belirtti.

Başa dön tuşu