Güncel

EYT gündemden düşmüyor, Herkes e-devlete akın ediyor! Peki SGK hizmet dökümü sorgulaması nasıl yapılır?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusu ülkemizde şu an en çok aratılan ve merak edilen konuların  başında geliyor. Hükümetin çalışmalara başladık açıklamasından sonra , EYT’liler içerik konusunda ve SGK hizmet dökümü konusunda sürekli arayışlara başladı.

SGK Hizmet Dökümü Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi olarak çalışanların hizmet döküm belgesi sorgulamaları E-devlet sistemi üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. SGK Hizmet Dökümü, Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olan olarak çalışan tüm vatandaşların sahip olabileceği, sigortalılık sürelerini ve yatan prim gün bilgilerini içeren, 4A, 4B, 4C olarak üçe ayrılan belgelerdir. Sosyal Güvenlik Kurumunun eski sisteminde Sosyal Sigortalar Kurumuna bağlı olan vatandaşlar 4A hizmet dökümü sorgulama, Bağ-Kur’a bağlı olan vatandaşlar 4B hizmet dökümü sorgulama ve Emekli Sandığı’na bağlı olan vatandaşlar 4C hizmet dökümü sorgulama yapabilirler.

E-Devlet Sisteminden SGK Hizmet Dökümü Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet dökümü belgesinin alınabilmesi için E-Devlet sistemine giriş yapılmalıdır. E-Devlet sistemine kullanıcıların öncelikle Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası sonrasında ise bu kullanıcıya ait bir şifrelemeye sahip olmaları gerekir bu şifreler; E-Devlet şifresi, e-imza ve mobil imza yöntemleri ile giriş mümkün olmaktadır. E-Devlet şifresi en yakın PTT şubelerinden temin edilebilir. PTT şubelerinden alınan E-Devlet şifresi ve vatandaşların kimliklerinde yazılı olan T.C. kimlik numarası ile E-Devlet sistemine giriş yapılır. Sisteme giriş yapıldıktan sonra;

  1. E-Hizmetler bölümünden kamu kurumları içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu bulunur,
  2. Sosyal Güvenlik Kurumu öğesinden açılan menüden, SGK hizmet dökümü sorgulama bağlantısı açılır,
  3. 4A, 4B veya 4C seçeneklerinden sigortalı olunan seçenek seçilir,
  4. İlgili seçeneklere ait Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet dökümü sorgulaması yapılır,
  5. Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet dökümü belgesi istenirse yazıcıdan çıktı olarak da alınabilir.
  6. E-Devlet sistemi kullanılarak SGK hizmet dökümü dışında SGK prim ve işe giriş sorgulama işlemleri de yapılabilir. Sisteme giriş yapıldıktan sonra “Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama’’ bağlantısına girilerek gerekli prim borcu sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Bürolarından Hizmet Dökümü Almak?

Vatandaşlar E-devlet kapısı sisteminden SGK hizmet dökümü belgelerini rahatlıkla alabiliyor olmakla birlikte isterlerse bu ve buna benzer belgeleri ilgili kurumlardan bizzat da alabilirler. Çalışanlar Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüklerine şahsen müracaat ederek, T.C. kimlik numaralı kimlikleri ve SGK hizmet dökümü talep ettiklerine dair dilekçeleriyle müracaat etmeleri durumunda hizmet dökümü belgelerini alabilirler.

Başa dön tuşu