Güncel

Bu Hatayı Yapanlar, 220 Bin Lira Ceza Ödeyecek

Antalya sahilinde yetişen, endemik bitki olan kum zambaklarını koparmanın cezası 80 bin TL ile 220 bin TL arasında değişiyor.

Antalya’nın Gazipaşa ilçesi Koru ile Kahyalar mahallelerinde bulunan sahillerdeki endemik bitkiler arasında ‘kum zambakları’, görenleri adeta kendine hayran bırakacak derecede güzeller.

Doğayı Koruma Birliği tarafından koruma altına alınan Kum Zambakları, çiçek açmaya başladı. Çevre Koruma Kanunu hükümleri çerçevesinde, endemik türündeki Kum Zambakları çiçeğini koparmanın cezasının 80 bin TL ile 220 bin TL arasında değiştiği belirledi. Kökünden sökmenin ise cezası çok daha fazla olabilir.

 

Çevrecilerden Vatandaşlara Uyarı

‘Gazipaşa Hepimizin Platformu’ sözcüsü Güldane Şahin, Çevre Dostu Platformu Sözcüsü Gülbahar Akça ile gönüllü çevreciler, Koru sahilinde açan ve güzelliği ile görenleri kendine hayran bırakan kum zambaklarını yerinde inceledi. Kum zambaklarını korumaya alan gönüllüler, ilçe halkına ise nesli tükenmekte olan kum zambaklarını korumaları için çağrıda bulundu. Bütün halkı, kum zambaklarını korumaya davet eden Güldane Şahin;

“Kokladığınızda bu kokuyu artık unutmanız mümkün değil ve biz de burada diyoruz ki sakın bunları koparmayın! Çiçeğini koparırsanız 80 ile 120 bin TL arasında cezası var. Kum zambaklarını kökünden sökerseniz eğer 180 bin TL ile 220 bin TL arasında ceza ödemek zorunda kalacaksınız.”

Dedi.

Halktan Çevrecilere Destek

Daha sonrasında çevreciler, kum zambaklarını koruma altına aldıklarına yönelik gerek fiziki çalışmalarını gerçekleştirdi gerekse de bunu imza altına aldıktan sonra vatandaşlara uyarılarda bulunarak oradan ayrıldı. Vatandaşlar ise yapmış oldukları açıklamalarda çevreci bireylere katıldıklarını ve kum zambaklarını kesinlikle koparmayacaklarını, koparmaya çalışanları ikaz edeceklerini söyledi.

Başa dön tuşu