Ana Sayfa DÜNYA Guaido Tekrardan Ülkesine Dönüş Yaptı

Guaido Tekrardan Ülkesine Dönüş Yaptı

Guaido 11 günlük aranın ardından ülkesine geri dönüş yaptı. Guaido kendisini geçici devlet başkanı ilan etmişti.

7
0
Paylaş

Venezuella da kendisini geçici başkan olarak ilan eden Guaido 11 günlük aranın ardından ülkesine geri döndü. Ülkeden çıkış yasağı bulunmasına rağmen Amerika’nın Kolombiya üzerinden yolladığı insani yardım malzemelerinin ülkeye sokulmasından 1 gün önce yurtdışı ziyaretlerine giden Ulusal Meclis Başkanı Guaido sosyal medya hesabından açıklamalar yaptı.

Kendisini geçici devlet başkanı olarak ilan eden Guaido,  başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere çok sayıda ülkenin desteğini almıştı.  Guaido,  Kolombiya’dan sonra kendisini destekleyen Brezilya Arjantin Paraguay ve Ekvator ülkeleri ziyaretlerde bulunarak buralarda siyasi etkileşimler gerçekleştirdi.

Guaido ile ilgili önemli bir gelişme ise Venezüella Başsavcısı Tarek William Saab,  yeni yılın ilk ayında Guaido’ya ülkeden çıkış yasağı getirmişti. Ayrıca tüm mal varlığını ve banka hesaplarının donduruldu. Yüksek Adalet mahkemesine başvuruda bulunmuştu.

Guaido, kendini “geçici devlet başkanı” olarak ilan etmiş ve Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvator, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kostarika ve Guatemala başta olmak üzere daha çok sayıda ülke destek vermişti.

Maduro tarafında ise Meksika, Türkiye, Rusya, İran, Küba, Çin ve Bolivya devlet başkanı Nicolas Maduro’yu destekleme kararı almıştı. ABD Başkanı Donald Trump ise Venezuela’da yaşanan gelişmelerin ardından Venezuela’ya asker göndermeyi planladıklarını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here