Google ile Fransa arasında uzun süredir ‘haber’ tartışması devam ediyor. Ortaya konan savaşı Fransa’da bulunan haber ajanslarının kazandığı belirlendi. Google tarafından Fransa’da haber kanallarının içeriklerini kullanması bu tartışmanın fitilini ateşledi. Bundan sonraki dönemde alınan karar neticesinde Google, Fransız haber ajanslarının içeriklerini kullanması halinde belirli bir miktar ödeme yapmak zorunda kalacak.

Fransız rekabet otoritesi tarafından konu hakkında bir değerlendirme yapıldı. Google tarafından gerçekleştirilen yeni uygulamaların Fransa’da basın sektörüne zarar verdiği yönünde bir kanı bulunuyor.

Google Yeni Açıklanan Karara Uyacak!

ABD’li teknoloji firması olan Google, Fransız basın kuruluşları hakkında sendikadan gelen karara saygı duyacaklarını ve gerektiği takdirde ödeme yapacaklarını belirtti. Google Haberler sorumlu yardımcısı olan Richard Gingras konu hakkında açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında ‘Avrupa telif hakkı yasası geçtiğimiz yıl Fransa’da hayata geçti. Bu noktada bizde elimizden gelen desteği ve yatırımları artıracağız. Bu konuda yayıncılarla iletişime geçiyoruz’ dedi.

Basın kuruluşları, Google tarafından gerçekleştirilen yeni uygulamalar nedeniyle haber içeriklerinin yayınlanması nedeniyle, okuyucuların sitelerini ziyaret etmediklerini ve haber sitelerindeki aktif kullanıcı sayısının düştüğünü açıkladılar. Bu gelir kaybının yıllık bazda 300 milyon euroya kadar çıktığı belirlendi. Yaşanan telif hakkı sorunu nedeniyle, Avrupa birliği çerçevesinde telif yasalarına uyum sağlamak için gösterilen haber özetlerinin artık gösterilmemesi atılan ilk adım olarak değerlendirildi. Google trafikleri incelendiği zaman sayfa gelirlerinin yüzde 40’lık kısmının trendlerden geldiği ortaya çıktı.