Ana Sayfa TEKNOLOJİ Google Herkese Özel Reklam Çıkarıyor

Google Herkese Özel Reklam Çıkarıyor

Google bizden aldığı verileri kullanarak ilgi alanlarımıza göre reklamlar çıkarıyor.

7
0
Paylaş

Google’ın hizmetlerini kullanarak aynı zamanda verilerimizin izlenmesine neden oluyoruz. Google bu verileri kullanarak karşımıza sürekli reklamlar çıkarıyor her aramamız ve her konuşmamız karşımıza Google reklamları olarak çıkıyor.

Örnekle açıklayacak olursak hamburger döner ya da benzeri bir yiyeceğin siparişini internet üzerinden online bir şekilde verip satın alırsak Google reklamlarında yiyecek ağırlıklı reklamlar çıkmaya başlıyor. İnternette arama yaparken yine arama yapmış olduğumuz alandaki reklamlar bir sonraki dönemde çıktığını görebiliriz. Google bizim hakkımızda çok fazla bilgi sahibi olduğu için reklamlar konusunda da yanılmıyor ve aradığımız kelimeler üzerinden reklamlar yayınlıyor.

Yapmış olduğumuz aramalar kullandığımız Google haritaları ya da Google asistanı tüm bilgilerimizi ve girmiş olduğumuz etkileşimleri toplamaktadır. Google’ın farkında olmadan çok sayıda hizmetini kullanıyoruz. Mail Google belgeler Google Maps Android ve Chrome gibi Google hizmetlerini milyonlarca insan kullanıyor. google’dan bu hedefleri reklam yaparak önümüze çıkarıyor. Veri toplama arama motoru ile başlar ve ayrıca eposta hizmeti ile de devam eder. Google Haritalar sayesinde hangi restorana gittiğinize ve orada ne kadar vakit harcadığımızdan bile Google’ın haberi olabiliyor.

Verilerimizden bilgi sahibi olan Google ilgi alanlarımıza göre reklamlar göstermeye başlıyor. Google servisleri ile internet dünyasının şekillenmesinde yardım ederken bu verileri doğru reklamlarla birleştiriyor bu durum sadece Google için geçerli değil Apple ve Microsoft için de geçerli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here