Ana Sayfa TEKNOLOJİ Google Apple’a 10 Milyar Dolar Ödeyecek

Google Apple’a 10 Milyar Dolar Ödeyecek

Google Apple’a 10 milyar dolar ödeme yaptı. Sadece arama motoru için her yıl ödeme yapıyor.

12
0
Paylaş

Google Apple’a yaklaşık olarak 10 milyar dolar para ödedi. Bunun nedeni ise varsayılan arama motoru olarak devam edebilmek. Apple her seferinde ne kadar iPhone satışlarının düştüğünden şikâyet etse de şirketin hizmet gelirlerinde son dönemde çok fazla artış var.

2018 yılında kazandığı hizmet gelirlerinin beşte biri ise en büyük rakibi Google tarafından ödendi. Tüm dünya genelinde oldukça popüler olan Apple telefonları milyonlarca insan tarafından kullanılıyor. Google Apple cihazlarında varsayılan arama motoru olarak kalabilmek için yapılan her yıl düzenli bir şekilde ödeme yapıyor. Bu yıl da toplamda 10 milyar dolardan fazla bir miktar ödeme gerçekleştirdi.

Google’ın ziyaretçi kaynaklarının başında Apple geliyor. Bunun farkında olan arama devi İOS işletim sistemine varsayılan motoru olarak kalabilmek için Apple’a 10 milyar dolar ödemek zorunda kalmıştı. Ayrıca Apple istediği zaman bu ücreti yükseltme hakkına da sahip eğer Google bu ücreti ödemeyi kabul etmezse Apple Microsoft Bing arama motorunu varsayılan arama motoru haline getirebilir.

Ancak belirtmekte yarar var ki Apple da bu anlaşmadan son derece memnun hizmet geliri olarak Google’dan sadece varsayılan arama motoru olarak kalması için her yıl düzenli şekilde ödeme almaya devam ediyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here