Merkez Bankası'nın faizleri sabit tutması ve bu anlamda piyasa beklentilerini karşılamaması ekonomi çevrelerinde büyük bir sürpriz olarak karşılandı. Dünyanın en önemli yatırım bankalarından birisi olarak gösterilen Goldman Sachs ise bu gelişme üzerine yeni bir Türkiye raporu yayınladı. Rapora göre Merkez Bankası'nın faizleri çok daha fazla yükseltmesine yönelik riskler arttı.

FAİZLER BEKLENTİLERİN ÜZERİNE ÇIKACAK!

Goldman Sachs raporunda Merkez Bankası'nın sıkılaştırmaya yönelik adımları ertelemesinin kurun daha da dalgalanmasına, talep daralmasına ve buna bağlı olarak faizleri beklentilerin de üzerine çıkartmasına neden olacağı belirtildi.

TÜRK LİRASI ÜZERİNDE BASKI ARTACAK!

Yayınlanan raporda cari işlem açığı ve özel sektörün riskten kaçışının ekonomiyi olumsuz olarak etkilemesine dair olumsuz görüntünün devam ettiği ifade edildi. Bu gelişmelerin döviz kuru ve döviz rezervleri üzerinde Türk lirası tarafında olumsuz bir baskı oluşturduğu belirtildi.

YIL SONUNDA FAİZLER YÜZDE 17 OLACAK!

Yayınlanan Goldman Sachs raporunun son kısmında ise faizler ile alakalı olarak yeni tahminde bulunuldu. Türk ekonomisi için politika yapıcıların adım atmasının mecburiyet haline geldiği vurgulanan raporda, “Türk ekonomisi için bazı adımları atmak artık zorunluluk haline geldi. Bu adımların ne zaman ve ne şekilde atılacağını Türk lirasının performansı belirleyecek. Ancak biz 2020 yıl sonunda Merkez Bankası'nın faizleri yüzde 17 seviyesine yükselteceğini düşünüyoruz.” denildi.

isbilgisi.com