Dünyanın en büyük yatırım bankalarından birisi olarak gösterilen Goldman Sachs'ın Türk ekonomisine yönelik değerlendirmeleri devam ediyor. Özellikle kritik dönemeçlerde önemli ekonomik verileri ortaya koyarak dolar/TL tahminlerinde bulunan Goldman Sachs analistler 3 aylık, 6 Aylık ve 12 aylık tahminleri revize etti.

TÜRK LİRASI GÜÇLENMEYE DEVAM EDECEK!

Türk lirasının güçlenmeye devam edeceği bir sürecin arefesinde olduğu tespitini yapan Goldman Sachs, Merkez Bankası'nın rezervleri güçlendirmeyi planlamasının bir kazanç dengelenmesine neden olcağını vurguladı.

DOLAR KURU TAHMİNLERİ!

Goldman Sachs daha önce yapmış oldupu 3 aylık dolar kuru tahminini 7,75 TL'den 7,50 TL'ye, 6 aylık dolar kuru tahminini 8 TL'den 7,75 TL'ye ve 12 aylık tahminini de 9 TL'den 8 TL'ye çekti. Ayrıca Türk lirasının dolar karşısındaki performansından da övgüyle bahsedildi.

MERKEZ BANKASI FAİZ ARTIRIMI

Goldman Sachs ekonomistlerine göre Merkez Bankası 24 Aralık 2020 Perşembe günü para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısında politika faizinde 200 baz puanlık bir artırım yapacak. Bu artırım dolar kuru kontrol altında tutulacak.

isbilgisi.com