Giyim ve Spor Devi Nike Zarar Açıkladı! Yeni Dönemde İşçi Çıkarmaya Hazırlanıyor!

Giyim ve spor devi Nike son çeyrekte açıkladığı yüklü miktardaki zararın ardından yeni bir karar aldı. Bu karar sonrasında işçi çıkaracağını açıkladı.

İŞ DÜNYASI 27.06.2020 - 17:30 27.06.2020 - 17:30

Spor ve giyim devi olarak bilinen Nike son zamanlarda kötü günlerden geçiyor. Mali yılın son çeyreğinde yapılan değerlendirmeler sonrasında şirketin 790 milyon dolar zarar ettiği açıklanmıştı. Bu süreçte zararı nasıl karşılayacağını ve nasıl hareket edeceğini düşünen şirket aldığı kararla işçi çıkaracağını ve böylece maliyeti düşüreceğini açıkladı.

Personel Çıkarma Amacını Açıkladı

Şirketin zararı maliyeti düşürmek için gerçekleştireceği düşünülüyordu ancak sanıldığı gibi olmadığı ortaya çıktı. Pek çok mağazadan personel çıkarmaya hazırlandığı öğrenildi. Tartışmaların büyümesi üzerine Nike konu hakkında bir açıklama yaptı. Açıklamalarında ‘Bu süreçte aldığımız kararlara göre kaynaklarımızı tamamen değiştirmeye karar verdik. Değerlendirmeler sonucunda yüksek potansiyel görmüş olduğumuz alanlarda harekete geçeceğiz. Bunun sonucunda da tahmin ettiğimiz üzere büyük ihtimalle işten çıkarmalar olacak. Ancak bunu tasarruf etmek için yaptığımız gerçek dışı bir haberdir. Biz yatırımları daha iyi yönetmek için böyle bir karar aldık’ dedi.

Genel satışlardan daha çok dijital satışların yapıldığı düşünüldüğü zaman yüzde 30’luk kısmını kapsadığı belirlendi. Yeni belirlenen stratejilerde dijital satışları yüzde 50 seviyelerine çıkarmak hedefleniyor. Bu noktada bağlantıları olan güçlü bir dijital Pazar yaratmak son derece önemli görülüyor. Henüz şirketin kaç kişinin işine son vereceği ve hangi departmanlardan çıkaracağı da belli değil. İlerleyen günlerde stratejinin netleşmesinin ardından işten çıkarmalar hakkında net bir açıklama yapılacak. Çalışan binlerce kişinin açıklama sonrasında tedirginlik yaşadığı ortaya çıktı

isbilgisi.com