Girişimci Hibe Desteği Nedir, Nasıl Alınır?

Girişimcilerin hangi şartlarda ve ne şekilde hibe desteği alacağı konusu özellikle iş kurmak isteyen ancak yeterli sermayesi olmayan kişilerce merak ediliyor. Girişimcilik destekleri Türkiye’de en çok ve etkin şekilde KOSGEB tarafından sağlanmakta.

KOSGEB 05.10.2019 - 19:01 05.10.2019 - 19:01

KOSGEB girişimci hibe desteği kapsamında neredeyse iş kuran herkese hibe desteği sağlıyor demek mümkün. Bu destek her ne kadar çok büyük tutarda olmasa da bunun karşılıksız bir destek olduğunu düşünürsek özellikle sermayesi az bir genç girişimci için ne kadar önemli bir katkı sağlayacağını tahmin edebiliriz.

Hibe Destekleri Nasıl Verilir?

Girişimcilere ne şekilde girişimci hibe desteği verileceği ve şartları KOSGEB tarafından açıkça ilan ediliyor. Diğer yandan bazı girişimciler KOSGEB açıklamalarının yetersiz olduğunu düşünebilir. Aslında bu durum açıklamaların yetersiz olduğundan değil KOSGEB desteklerinden faydalanmanın çok zor olmamasından kaynaklanıyor. Temel şartları sağlayan herkes KOSGEB desteği alabiliyor.

KOSGEB genellikle verdiği küçük veya büyük tüm destekleri bir takvime yayıyor ve tek seferde vermiyor. Bunun nedeni ise KOSGEB’in destek verdiği işletmenin çalışma ve büyüme potansiyelini görmek istemesi. Hatta KOSGEB bu süreçte daha da büyüyen işletmelere verdiği desteği kendiliğinden artırıyor da.

Girişimci Hibe Desteği Hangi Kurumlardan Alınır?

Hangi kurumların girişimci hibe desteği verdiği ile ilgili olarak en çok ön plana çıkan kurum KOSGEB. Ancak KOSGEB dışında başka kurumlar da özel amaçlı girişimcilik destekleri verebiliyor. Burada özellikle Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen örneğin mantar yetiştirme, seracılık ve salma tavukçuluk gibi hibe destekleri söz konusu. Ancak girişimci hibe desteği açısından KOSGEB’in en önemli farkı belli grup veya iş kollarını hedeflemeden tüm girişimcilere destek v ermesinden kaynaklanıyor.

Girişimci Hibe Desteğine Nasıl Başvurulur?

Hibe desteği almak isteyen girişimcilerin nasıl başvuru yapması gerektiği ile ilgili olarak KOSGEB’in internet sitesinden indirilecek başvuru formu ve gerekli belgeler ile başvuru yapılabilir. KOSGEB’in birçok ilde yer alan müdürlükleri başvuruları kabul ediyor ve değerlendirme ardından destek sağlanıyor. Burada şayet alınmak istenen destek daha yüksek tutarlarda ve örneğin makine teçhizat alımlarını da kapsıyorsa değerlendirme süresi biraz daha uzayabiliyor.

Girişimci Hibe Desteğine Başvuru Şartları Nedir?

Girişimcilerin hibe desteği almak için yerine getirmeleri gereken şartlar öncellikle yeni bir işletme kuruduğunu ispat etmekle başlıyor. KOSGEB desteklerine başvurmak için gerekenler şu şekilde:

  • İşletmenin kuruluş belgeleri veya varsa ortaklı ile ilgili belgeler,
  • İşletmenin vergi borcu yoktur yazısı,
  • İşletmenin SGK prim borcu yoktur yazısı.

Girişimci Hibe Desteği Ne Kadardır?

Girişimcilerin hibe olarak alabileceği destek tutarı şu şekilde:

  • KOSGEB genel destek programı kapsamında kişi şirketleri için 5.000 TL ve sermaye şirketleri için 10.000 TL başlangıç sermayesi desteği veriliyor.
  • Girişimci hibe desteği ayrıca 1. yıl ve 2. yıl sonlarında şirketin SGK prim ödeme performansına göre 5.000 ile 20.000 TL arasından ilave destekle devam ediyor.
  • KOSGEB ayrıca orta ölçekli işletmelere teknolojik üretim düzeylerine göre 50.000 TL’den başlayan makine ve teçhizat desteği, yine 50.000 TL’den başlayan nitelikli eleman desteği, Ar-Ge desteği, laboratuvar desteği, sertifikalandırma ve belgelendirme desteği gibi destekler sağlıyor.
  • KOSGEB’in proje karşılığı verdiği desteklerin miktarı ise işletme başına 5.000.000 TL’ye kadar çıkabiliyor. Örneğin KOSGEB stratejik ürün desteği ile üretimi Türkiye’de yapılmayan stratejik bazı ürünlerin üretimini yapmak üzere tesis kurmak ve makine almak isteyen işletmelere çok yüksek oranlarda ve de hibe olarak destek veriyor. Ancak burada işletmelerin KOSGEB’e detaylı bir program ve proje hazırlaması şart.

Kaynak: www.isbilgisi.com

ISBILGISI.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ... YASAL HAKLARIMIZ SAKLIDIR.