Gıda Teröristlerine Af Yok! Hapis ve Men Cezası Geliyor!

Pandemi ve Ramazan ayı fırsatçıları harekete geçirdi. Güvensiz ürün üretimine karşı denetimler sıklaştırdı. Merdiven altı sağlıksız gıdalarla savaşta cezalar artırıldı. Hapis ve men cezaları yolda.

EKONOMİ 16.05.2020 - 14:23 16.05.2020 - 14:23

Salgın nedeniyle gıda üreticilerinin bazılarının merdiven altı üretimlere yöneldiği tespit edildi. Pandemiyi ve Ramazan ayını fırsat bilen dolandırıcılar harekete geçmeye başladılar. Vatandaşın sağlığını tehdit eden hareketlere karşı bakanlık tarafından savaş açıldığı ve mücadelenin devam ettiği ifade edildi.

Yeni alınan karar sonrasında caydırıcılığın artması için cezaların artırılmasına karar verildi. Bunun için tüketicileri riske atacak olan hileli ve bozuk gıdaları üreten kişilere bundan sonra hapis cezasının verileceği öğrenildi. Hapis cezası ise 1 yılda 5 yıla kadar değişecek. Bununla birlikte faaliyetlerden de men cezası durumun tekrarlanması halinde verilecek.

Yasa Taslağında Son Aşamaya Gelindi!

Bu süreçte yasa taslağı hazırlanmak üzere. Sona gelinen çalışmanın meclis gündemine geldiği ve milletvekilleri ile paylaşıldığı ortaya çıktı.

Sadece hapis cezası verilmeyecek. Bu süreçte sürekli aynı durumu tekrarladığı belirlenen kişi ve işletmelerin faaliyetlerine son verilecek. Gıda sektöründe yeniden faaliyet göstermelerine izin verilmeyecek. Kesilen idari para cezalarının da bu süreç içerisinde artırılması amaçlandı. Cezalar 5 bin lira ile 500 bin lira arasında değişiyor. Salgın döneminde insanların mağduriyetinden faydalanıp, sağlıksız üretim yapan tüm işletmeler kapatılacak.

Yeni alınan karar pandemi sonrasında da devam edecek. Artırılan denetimlerin bundan sonra bu şekilde devam etmesi bekleniyor. Televizyonlar ve radyolar içinde yeni düzenleme yapılacak. Tüketicilerin endişe ve güvensizlik yaşamalarına neden olabilecek her türlü yayının bu süreçte engellenmesi ve para cezasının kesilmesi planlanıyor. Güvensiz yayın yapanlara 20 bin liradan 50 bin liraya kadar para cezası verilecek. Radyolara ise belirlenen yayınlar için en az 10 bin lira ceza kesilecek. Yasağı ihlal eden kanallar için yayın durdurma hakkı saklı tutulacak.