14 Ekim 2020'de yürürlüğe giren düzenleme ile Türkiye'de emlakçılık farklı birnitelik kazandı. Artık eskisi gibi herhangi bir şart yerine getirilmeden emlakçılık yapılamayacak. Yetki belgesi olmayan kişilerin gayrimenkul danışmanlığı yapılmasına izin verilmeyecek.

KAYIT DIŞI EMLAKÇILIK SONA ERDİ!

Türkiye'de gayrimenkul danışmanı olmak ve bir emlakçı açabilmek için vatandaşların 100 saatlik bir mesleki eğitimden geçmeleri istenecek. Bu eğitimin alınması da yeterli olmayacak üzerine yapılacak sınavdan başarılı olunması istenecek. Bu düzenleme ile beraber kayıt dışı emlakçılık Türkiye'de son buldu.

GENÇLERE YENİ BİR İŞ KAPISI ARALANDI

Yapılan düzenleme hakkında konuşan RE/MAX İnsan Kaynakları Direktörü Funda Karakaş, “Uzun zamandır beklediğimiz bir düzenlemeydi. Sektörde insan kaynaklı yaşanan sorunların büyük bir çoğunlu ortadan kalkmış olacak. Artık Türkiye'de de nitelikli ve profesyonel gayrimenkul danışmanlığına geçiş yapılıyor. Bu düzenleme özellikle lise mezunu gençlere çok güzel bir kapıyı aralıyor.” dedi.

100 SATLİK EĞİTİMLE MESLEK SAHİBİ OLACAKLAR!

Vasıflı eleman çalıştırmanın artık zorunluluk haline geldiğini söyleyen Funda Karakaş, “Yapılan düzenleme Türkiye'de yeni bir iş kolunun işaret fişeği olmuştur. Gayrimenkul danışmanlığı bir meslek olarak kabul edilip herkes tarafından yapılamayacağı resmi nitelik kazandı. 18 yaşını doldurmuş gençlerimiz için de yeni bir fırsat açıldı. Gayrimenkul danışmanlığı ile alakalı görecekleri 100 saatlik eğitim ve başarılı oalcakları bir sınav ile meslek sahibi olacaklar.” ifadelerini kullandı.

SEKTÖR NİTELİK KAZANACAK!

Nitelikli emlakçılığın Türkiye'de bir ihtiyaç olduğunu söyleyen Funda Karakaş, “Gayrimenkul sektörü artık çok daha profesyonelce hareket edebilecek. Eğitim ve sınav şartlarını geçenler mezuniyet durumlarına göre 6 veya 12 ay emlak danışmanlığı yaparak eğitimlerinin uygulamasını gösterebilecekler. Emlak işletmesi sahipleri de Seviye 5, emlak işletmeleri çalışanları da Seviye 4 sertifikalarına sahip olmak şartı ile karşı karşıya kalacaklar. Sektör nitelik kazanacak ve niteliksizler sektör dışına atılacaklar.” şeklinde konuştu.

isbilgisi.com