Ana Sayfa GÜNDEM Gençler Harçlık Değil Maaş Alacak

Gençler Harçlık Değil Maaş Alacak

Askerlik yapan gençler harçlık değil maaş alacak. Yeni düzenleme ile yedek astsubay olmak isteyenlerin önü açıldı.

6
0
Paylaş

Yeni Askerlik sistemi detayları belli olmaya başladı. Türk Silahlı Kuvvetleri tarihinde ilk defa yedek astsubaylık uygulamasını hayata geçiriyor. 2 yıl yüksek okul mezunu olan herkes yedek astsubay olarak görev yapabilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Balıkesir mitinginde Yeni Askerlik sistemini duyurmuştu. Yeni Askerlik sistemine gelen köklü değişiklikler den bir tanesi de yedek astsubaylık sistemi Türk Silahlı Kuvvetleri yedek subaylığın ardından uygulanmaya başlanacak tüm sistemi kamuoyu ile paylaşmaya başladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hazırladığın taslağı göre 2 yıllık Meslek Yüksek Okulu mezunları isteğe bağlı olarak yedek astsubaylık için başvuru yapabilecek. Yedek astsubaylar 2 ay temel eğitim alacak geriye kalan 10 ayda da profesyonel askerlik yapacak. 2 aylık dönemde asker harçlığı verecek. 10 aylık profesyonel görevlerinde ise profesyonel asker maaşı verilecek. Bu kişiler 12 aylık askerliklerini tamamladıktan sonra isterlerse ordu içerisinde kalabilecekler. Yapılan bir dizi sınavın ardından başarılı olanlar astsubaylar profesyonel askerliğe terfi edebilecekler.

Yeni düzenlenen kanunlarla beraber Türk Silahlı Kuvvetleri’nde astsubay olarak kalmak isteyen askerler 12 ayın sonunda isterlerse askerlik mesleğine devam edebilme şansları da kendilerine verilecek. Hatta başarılı olmaları halinde astsubaylıktan subaylığa geçişlerinde önü açılacak.

Türk Silahlı Kuvvetleri yeni Askerlik sistemi ile beraber hem Bedelli askerliği hem de askere gitmek isteyen ve orada kalmak isteyen gençlere çok sayıda alternatif yollar belirledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here