Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından kurumlar vergisi beyannameleri ödemeleri için yeni düzenlemelerin yapıldığı duyurusu paylaşıldı. En son ödeme tutarının 30 Nisan olarak belirlendiği kurumlar vergisi beyannamesi ödemeleri için bir düzenleme yapıldı. Düzenleme kapsamında ödeme tarihleri ertelendi. Ödeme günü 1 Haziran olarak açıklandı.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada ‘Kurumlar vergisi beyannamesinin 30 Nisan 2020 tarihine kadar verilmesine karar vermişti. Ancak beyannamelerinin verilmesi ve ödemelerin yapılması için belirlenen sürenin 1 Haziran 2020 gününe kadar uzatılmasına karar verildi’ ifadeleri kullanıldı.

Başka Hangi Ödemeler Ertelenmişti?

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 2019 yılına ait olan gelir vergisi beyannamelerinin verilme süresini 30 Nisan tarihine erteledi. Şubat dönemi için geçerli KDV beyannameleri içinse son tarih 24 Nisan olarak açıklandı. 65 yaş ve üzeri kişilerin sokağa çıkma yasağına yakalanmaları sebebiyle beyan ve ödeme yükümlülüklerinin, sokağa çıkma yasağı bittikten sonra yapılmasına karar verildi.

Daha önce başkanlık tarafından yapılan açıklamalarda mükelleflerin nisan mayıs ve haziran aylarında vermeleri gereken muhtasar ve KDV beyanları için de erteleme kararı alınmıştı. Bu süreçte gerekli beyanların 27 Temmuz tarihine kadar verilmesi, ödemeler içinse 6 ay süreyle erteleme yapılmasına karar verilmişti.