Ana Sayfa GÜNDEM Gebze – Halkalı Marmaray Hattı Yakında Açılıyor

Gebze – Halkalı Marmaray Hattı Yakında Açılıyor

Halkalı – Gebze banliyö hattı 6 yıllık bir çalışmanın ardından açılışa hazır.

11
0
Paylaş

Halkalı – Gebze banliyö hattı noktasında 6 yıldır süregelen çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmaların ise son işlemlerle beraber sonuna gelindi. Hat kullanıma 10 Mart 2019 tarihi itibariyle açılacak. Açılacak olan bu hat sayesinde Gebze ile Halkalı arası 105 dakikaya kadar düşecek. Hatta toplam 43 tane istasyon yer almaktadır. Bu hattı gün içerisinde 1 milyon kişinin kullanması da beklenenler arasında yer alıyor.

Halkalı ile Gebze arasında bulunan eski banliyö hatlarında 2013 yılından beri yenileme çalışmaları yapılmaya devam ediliyor. Bu yenileme çalışmalarının ise sonuna gelinmiş durumdadır. Toplam 76,6 kilometreyi kapsayan hat 10 gün sonra kapılarını yolcularına açacak. Hatta gün içerisinde 2 milyon yolcunun taşınması planlanırken hattın Marmaray ile entegrasyonunun sağlanmasıyla beraber Gebze’den Halkalı’ya yolcular sadece 105 dakikalık bir süreçte gidebilecek.

Haydarpaşa ile Gebze’nin arasında yer alan 29 Mayıs 1969 senesinde hizmet vermeye başlayan banliyö tren hattı Pendik – Gebze bölümünde 29 Nisan 2012 tarihinde Kazlıçeşme – Halkalı bölümünde 1 Mart 2013 tarihinde Haydarpaşa ile Pendik arasındaki bölüm ise 19 Haziran 2013 tarihinde son seferlerini yaparak kapılarını kapamıştı. Bu noktada büyük bir bölümü tarihi eser olan istasyonların da yenileme çalışmaları yapılmıştır. Aslında yapım süresi bu çalışmaların 24 ay olarak hedeflenmiş ve 2015 yılında Haziran ayında sonuçlanması beklenmişti. Fakat bu tarihe yetişemedi. Bunun sebebi ise; maliyetteki aşırı artıştan dolayı firmanın çalışmaları durdurmasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here