Gayrettepe İstanbul Havalimanı Metro İnşaatında Sona Gelindi! Metro Ne Zaman Hizmete Açılacak?

İstanbul'da yapımı devam eden Gayrettepe-İstanbul Havalimanı arasındaki metro inşaatı hakkında son durum güncellemesi geldi. Metro hattının gelecek yıl resmen hizmete açılması bekleniyor.

GÜNDEM 24.06.2020 - 22:27 24.06.2020 - 22:27

İstanbul’da ulaşımın geliştirilmesi için her geçen gün yeni çalışmalar yapılmaya devam ediyor. Bu süreçte Ulaştırma ve Altyapıda dijital Gelecek Zirvesi adı altında hazırlanan bir toplantıya katılan ve dijital geleceğin çalışmalara olan uyarlaması hakkında konuşan Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu önemli değerlendirmelerde bulundu.

İstanbul’da giderek artan trafik sorununu çözmek ve yeni ulaşım ağlarının geliştirilmesi yönünde gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında 38 kilometreden meydana gelen metro hattı konusunda da açıklamalar yapıldı. Gayrettepe ile İstanbul Havalimanı arasında olacak metro hattının ulaşımı kısaltması ve pek çok kişi tarafından kullanılması bekleniyor.

Çalışmaları Devam Eden Metro İstasyonu Gelecek Yıl Açılacak

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu katılmış olduğu toplantıda süreç hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında ‘Salgın döneminde hiçbir şantiye kapanmadı. Gerekli önlemleri alarak çalışmalara devam ettik. Bu süreçte 17 yıl ele alırsak 880 milyar liralık bir yatırımın yapıldığını söyleyebiliriz. Bu son derece büyük bir rakam. Hızlı tren hattında da önemli çalışmalar devam ediyor. 5 yıllık plan çerçevesinde 1.200 kilometreden 5 bin 500 kilometre çıkarmak için çalışacağız. 38 kilometrelik metro hattında ise çalışmalar devam ederken sona geldiğimizi söyleyebiliriz. Eksiksiz bir çalışma olması nedeniyle kontrollerin de yapılmasının ardından önümüzdeki yıl açılmasını hedefliyoruz’ dedi.

isbilgisi.com