Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde yaklaşık olarak 4,5 milyar yıldan fazladır var olan dünyanın, var olduğu süreden çok daha az bir vaktinin kalmış olduğu sonuçlarına ulaşıldı. Elde edilen bu bilimsel veriler, Dünya dışında farklı bir gezegende yaşam alanının olup olmadığını var ise de insanlar ve diğer canlılar için uygunluğunun araştırılmasını sağladı.

Uzun yıllardır dünyanın dört bir yanında bulunan bilim insanları tarafından yürütülen araştırmalara konu olan “başka bir gezegende hayat” temalı çalışmalar, bir yeni gelişme ile daha paylaşıldı. Fransız bir üniversite bünyesinde yürütülen çalışmalar kapsamında Mars gezegeninde hayat olup olmadığına dair önemli bilgilere erişildi. Ulaşılan verilere bakıldığında can sıkan bir tablonun oluştuğunun düşünüldüğünü ifade eden baş yazar, bu durumun bilim insanlarını daha da körüklemesi gerektiğini savundu. 

TOKİ başvuruları başlıyor! İşte detaylar TOKİ başvuruları başlıyor! İşte detaylar

FRANSIZ BİLİM İNSANLARINDAN YENİ ÇALIŞMA!

fransiz-bilim-insanlarindan-dunyayi-etkileyecek-olan-yeni-arastirma (2)

Fransa’da bulunan Sorbonne Üniversitesi, yeni araştırması ile adından söz ettirmeyi başardı. Mars gezegenine ilişkin yürütülmüş olan çalışmada yaklaşık olarak 4 milyar yıl önce Mars’ta bulunan yer kabuğunun, tıpkı Dünya’nın oluşumunda olduğu tespit edildiği gibi basit yaşam formları açısından zengin bir yapıya sahip olduğu ortaya kondu. 

Sorbonne Üniversitesi tarafından yürütülmüş olan çalışmada baş yazar olarak görev alan Sauterey, çalışmaya ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Mikroplar gibi basit yaşam formuna sahip olan canlılar dahi kendi ölümlerine sebep olabilmektelerdir. Çalışmanın sonuçları kasvetli olarak değerlendirilebilir ancak oldukça ikaz edici olduğunu düşünüyorum. Bulgularımız, bir biyosfer ve gezegenin etkileşim biçimini yeniden ele almamız için bize resmen meydan okuyor.”

MODEL KULLANDILAR!

Fransız bilim insanları tarafından yürütülmüş olan çalışmanın sonuçları, Nature Astronomy dergisinde yayınlandı. Dergide yer alan ifadelere göre Sauterey ve ekibinin Mars’ın su ile dolu kabuğunda yaşam olup olmadığını değerlendirmek için Mars’ın arazi ve iklim modellerini kullanılmış oldukları bilgisi yer aldı.