Fiyat Yükselişleri Hükümeti Harekete Geçirdi! İthal İkinci El Otomobiller Geliyor!

İkinci el otomobil piyasasında yüksek fiyat sorunu nedeniyle yeni tedbirlerin devreye alınması gündeme geldi. Hükümet tarafından yapılacak olan müdahale ile fiyatlarda düşüşün sağlanması amaçlanıyor. Bu kapsamda ikinci el otomobil ithalatı dahil olmak üzere çok sayıda yeni uygulama değerlendirmeye alındı.

OTOMOBİL 01.11.2020 - 11:12 01.11.2020 - 11:12

Türkiye'de ikinci el otomobil piyasasındaki fiyat yükselişleri önemli ekonomik sorunlar arasına girdi. Vatandaşların bu konudaki şikayetlerine kulak veren hükümet harekete geçmeye karar verdi. Fiyatlarda dengeleme sağlanması amacıyla başta belirli bir yaşın altında olan ikinci el otomobillerin ithalatına izin verilmesi olmak üzere çok sayıda tedbir masaya yatırıldı.

İKİNCİ EL OTOMOBİL İTHALATI GELİYOR!

İkinci el otomobil piyasasında koronavirüs salgını nedeniyle oluşan sektörel sıkıntılar, kur artışı ve ÖTV zammından kaynaklanan fiyat artışlarına gidildi. Ancak bu fiyat artışları bu piyasanın aktörleri tarafından suistimal sebebi olarak kullanıldı. Fiyatlar piyasa gerekliliklerinin çok üzerinde artınca vatandaşlar ciddi şekilde ekonomik zarar görmeye başladılar. Bunun üzerine hükümet konuya el koymak için harekete geçti.

REKABET KURUMU İNCELEME BAŞLATMIŞTI

Otomobillerin ikinci ellerinde fiyat yükselişleri ekonomiyi de olumsuz etkilemeye başladı. Bunun üzerine hükümet gündemine ikinci el piyasasına düzenlene getirecek ve fiyatlarda dengelemeyi sağlayacak tedbirler alındı. Bir süre önce Rekabet Kurumu tarafndan kurumsal markaların da içerisinde olduğu ikinci el otomobil ticareti yapan işletmelere baskınlar düzenlenerek fiyat yükselişleri ile alakalı inceleme başlatılmıştı.

İKİNCİ EL OTOMOBİL PİYASASINDA FİYAT SİSTEMİ NASIL BOZULDU?

Koronavirüs sürecinde otomobil fabrikaları üretimi durdurdukları için yeni bir araç satın almak isteyen vatandaşlar ikinci el otomobil piyasasına yöneldi. Artan talep aynı zamanda otomobil fiyatlarını da yükseltti. Normalleşme döneminde otomobil fabrikaları yeniden üretime başlasalar da bekleyen siparişleri karşılamak için uzun süre piyasaya yeteri kadar sıfır kilometre otomobil süremediler. Son dönemlerde bu tedarik sıkıntısı çözülmeye çalışılsa da kur artışı, ÖTV zammı gibi nedenlerden dolayı sıfır kilometre araçların fiyatları yükseldi. Buna bağlı olarak ikinci el otomobil piyasasına gösterilen talep yeniden arttı. Ancak fiyatlar normalinden çok yukarılara çekildi. İkinci el otomobil artık bir yatırım aracına dönüştü. İşletmeler al-sat yapılan bir ikinci el otomobilden 30.000 TL ile 100.000 TL arasında kar etmeye başladılar.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@