Fitch'ten Türkiye Değerlendirmesi! 2020'de Türk Ekonomisinden Ne Bekliyorlar?

Fitch Rating analisti Douglas Winslow, Türkiye'nin ekonomik görünümü ile alakalı olarak değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'nin piyasa çalkantılarına alışık olması sebebiyle Winslow, bu durumun kredi notunu desteklediğini söyledi. ANcak koronavirüs sürecinin Türkiye'ye olumsuz yansımalarının olacağı da tahminler arasında yer aldı.

EKONOMİ 18.05.2020 - 18:04 18.05.2020 - 18:04

Türkiye'nin koronavirüs sürecinde yaşadığı ekonomik gelişmeler hakkında Fitch'in kıdemli analistlerinden Douglas Winslow değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'nin düşük borçluluğuna dikkat çeken uzman analist, piyasa çalkantılarının Türkiye'yi olumsuz etkilemediğini söyledi.

Türkiye yorumları ile dikkat çeken Winslow, “Türkiye'nin kredi notu hala BB seviyesinde bulunuyor. Bu yatırım yapılır seviyenin hemen altında demek oluyor. Yüksek dış finansman ihtiyacına karşın düşük döviz rezevrleri sorun teşkil ediyor. Merkez Bankası'nın zayıf kredibilitesi de olumsuz bir görünüm veriyor.” dedi.

Uzman analiste göre belirtilen bu olumsuzların olmaması durumunda Türkiye'nin kredi notunun değişeceği ve başka bir seviyeye geçeceği belirtildi.

Winslow'un değerlendirmesine göre Türkiye'de koronavirüs sürecinde dramatik gelişmeler yaşandığı ve Türk ekonomisin 2020'de en az yüzde 2 daralacağı tahmininde bulunuldu.

Türkiye'de yaşanacak gelişmelerle alakalı olarak tahminlerini sıralayan Fitch analisti, faiz arttırımının devreye alınabileceği ihtimalinin güçlendiğini söyledi.

Türkiye'nin IMF ile bir çalışma gerçekleştiremeyeceğini söyleyen Winslow, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın böyle bir çalışmaya sıcak bakmayacağını belirtti.

isbilgisi.com