Fitch'ten Türk Bankaları Kararı! Bir Bankanın Notu ,Üç Bankanın Görünümü Düşürüldü!

Kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch, Türkiye'de faaliyet gösteren üç kamu bankası ve bir özel bankanın notunu güncelledi. Halkbank'ın notu Ftich tarafından düşürülürken diğer bankaların not görünümü indirildi.

BANKACILIK 19.05.2020 - 20:52 19.05.2020 - 20:52

Türkiye'de bankacılık sektörü ile alakalı olarak önemli bir gelişme yaşandı. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Rating, Garanti BBVA, Ziraat Bankası veVakıfbank'ın mevcut not görünümünü durağandan negatife güncelledi.

Fitch, en kritik kararı ise Halkbank hakkında verdi. Bankanın notunu B+'dan B'ye düşüren kuruluş negatif görünüme devam edildiğini de değerlendirmesine ekledi.

Fitch tarafından yapılan açıklamaya göre Akbank, Yapı Kredi, Garanti BBVA, Ziraat Bankası ve Vakıfbank'ın notunun B+ olduğu belirtildi.

ZAYIF DÖVİZ REZERVİ VURGULANDI

Fitch'in yeni değerlendirmesinde Halkbank'ın notunun düşürülmesi, Vakıfbank ve Ziraat Bankası'nın negatif görünümde olmaları belirtilmesi ülkedeki zayıf döviz rezerv pozisyonundan kaynaklandığı belirtildi.

Yapılan genel değerlendirmede, “Garanti BBVA'nın negatif görünüme sahip olması Türkiye'nin zaafa uğrayan dış finansalların hükümetin bankacılık sektörüne müdahalesi riskini yükselttiği ve bu durum bankaların döviz yükümlülüklerini yerine getirme yeteneklerine darbe vurabileceği görüşünü ifade ediyor.” denildi.

Ayrıca yapılan değerlendirmede Akbank, İş Bankası, Yapı Kredi, Garanti BBVA, Ziraat Bankası ve Vakıfbank'ın notlarının aynı şekilde devam etmesi güçlü olan sermaye ve döviz likiditelerine bağlandı.

isbilgisi.com