Uluslararası kredi derecelendirme kurulu Fitch Ratings, Türk bankacılık sektörü ile alakalı olarak önemli değerlendirmelerde bulundu. Türk bankalarının 2021 yılında çok zorlu bir süreçten geçeceğini belirten Fitch yetkilileri Türk bankalarının varlık kalitesinin zayıflayabileceğini ifade ettiler.

TÜRK BANKALARI İÇİN OLUMSUZ DEĞERLENDİRME!

Fitch tarafından yapılan değerlendirmede hükümet tarafından sağlanan koronavirüs destekleme paketlerinin sona ermesi ve ertelenmiş borçların vadelerinin gelmesi yüksek TL faizleri nedeniyle borç ödeme kapasitelerini baskılayacağına dikkat çekildi.

FİNANSAL KRİZ VURGUSU!

Açıklanan raporda koronavirüs sürecindeki belirsizlikler ve TL'deki değer kaybının yükselme potansiyelinin Türk bankalarının varlık kalitesi için ekstra yük oluşturacağı belirtildi. Bu durumun büyük bir finansal krize yol açabileceği belirtilirken koronavirüs sürecinin gidişatının bunda etkili olacağı ifade edildi.

Geçtiğimiz haftalarda bir diğer kredi derecelendirme kuruluşu Moody's gelişen piyasa bankaları için 2021'de büyük risklerin devam edeceğini açıklamıştı. Ayrıca Türk bankaları için kredi değerliliğinin zayıf ve baskı altında olmaya devam edeceği yorumunda bulunulmuştu.

isbilgisi.com