Fitch Ratings Merkez Bankası Başkan Değişimine Dair Rapor Yayınlayıp Türk Lirası Uyarısı Yaptı!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch Ratings tarafından Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nda yaşanan başkan değişimi ile alakalı olarak bir rapor yayınlandı. Bu raporda Merkez Bankası'nın para politikası kredibilitesini arttırma ihtimaline vurgu yapıldı.

EKONOMİ 10.11.2020 - 23:17 10.11.2020 - 23:17

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch Ratings Türkiye ekonomisini çok yakından ilgilendiren bir rapor yayınladı. Merkez Bankası'nda yaşanan başkan değişimin Türk ekonomisinde neler getireceğine dair analizlerin yer aldığı aldığı çalışma ekonomi çevrelerinde çok ses getirdi.

FİTCH RATİNGS TÜRKİYE RAPORU!

Dünyaca tanınmış kuruluşun analizine göre Merkez Bankası'nın başkanının değişmesi para politikası kredibilitesini arttırma ihtimalini güçlendirdi. Özellikle gelecek hafta açıklanacak olan para politikası kararı yaşanacak olan eksen değişimine işaret edeceğine dair yorumda bulunuldu.

Fitch Ratings tarafından yapılan değerlendirmede Merkez Bankası'nda yaşanan başkan değişimi ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda yaşanan bakan değişiminin bağlantısına dair net verilerin olmadığı belirtildi. Yatırımcıların ise para politikasına dair atılacak adımları bekleyeceklerini ve güvenlerini ona göre derecelendirecekleri ifade edildi.

MERKEZ BANKASI YAVAŞ HAREKET EDERSE RİSKLER ARTAR!

Yapılan Fitch Ratings analizinde şu ifadelere yer verildi:

“Merkez Bankası'nın ana politika faizi üzerinden sıkılaştırma adımının etkisi her zamankinden daha fazla olacaktır. Faiz artırımının politika baskısından daha fazla bağımsızlığa işaret edecektir. Ancak merkez Bankası Türk lirasındaki zayıflığa yavaş şekilde yanıt vermeyi denerse riskler büyüyecek ve piyasa istikrarsızlığı artacak.”

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@