Türkiye'de koornavirüs sürecinde yaşanan ekonomik daralma nedeniyle çok sayıda iş yerinde büyük bir kriz ortaya çıktı. Bu ekonomik krizin istihdam kaybına yol açmaması için hükümet tarafından bazı önlemler devreye sokuldu.

İş hayatını derinden etkileyen ve istihdam kaybını önleyen tedbirlerin başında Kısa Çalışma Ödeneği geliyor. Faaliyetini tamamen veya kısmen durduran iş yerleri Kısa Çalışma Ödeneği'ne başvurarak şartları uyan çalışanlarına devlet tarafından maaş verilmesini sağladılar. Bununla da yetinmeyen bazı işverenler devlet tarafından verilen kısmi maaşın üzerini tamamlayarak ceplerinden ödemek suretiyle çalışanlarına tam maaş ödeme gayreti içerisine girdiler.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNİ SUİSTİMAL EDİYORLAR

Bir taraftan fedakarlık yapan işverenler varken diğer taraftan ise Kısa Çalışma Ödeneği uygulamasını suistimal eden binlerce işveren türedi. İş yerlerinde faaliyet durdurmayan bu işverenler İŞKUR'a Kısa çalışma Ödeneği için balbvuru yaparak çalışanlarına maaş bağlattı. Ancak çalışanlarına tam zamanlı mesai yaptıran bu iş yerleri büyük bir suistimal gerçekleştirmiş oldular.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ FIRSATÇI İŞVERENLERİ HAREKETE GEÇİRDİ

Devletin istihdama yönelik bu zor dönemdeki tedbirinden maddi kazanç elde etmeye başlayan kötü niyetli işverenler hakkında yapılan şikayetler büyük bir sahtekarlığı ortaya çıkardılar. Normalde 60 günlük bir araştırma sonucunda bağlanan Kısa Çalışma Ödeneği pandemi süreci nedeniyle derin bir araştırma yapılmadan bağlandığı için bu suistimal ortaya çıktı.

SUİSTİMAL EDEN İŞVERENLERİ AĞIR CEZALAR BEKLİYOR

Devletin istihdam kaybıolmasın diye devreye aldığı Kısa Çalışma Ödeneği'nden kar elde eden işverenleri çokağır cezalar bekliyor. Öncelikle bu durumun tespiti halinde işverenlerin başvurusu sonucunda çalışanlarına ödenen toplam Kısa Çalışma Ödeneği'nin tamamı o işverenden faiziyle birlikte tahsil edilecek.

ASGARİ ÜCRET DESTEĞİNİ KAYBEDECEKLER

İşverenlerin Kısa Çalışma Ödeneği'ni suistimal etmesinin bedeli sadece ödenen paranın geri verilmesi ile yeterli kalmayacak. Bu işverenlerden Kısa Çalışma Ödeneği süresince fiilen çalıştırılan tüm işçilerin sigorta primleri istenecek. Ayrıca 2020 yılının kalan aylarında her işçi başına tanınan 75 TL'lik asgari ücret desteği de bu işverenlere verilmeyecek.

isbilgisi.com