Corona virüs salgını kapsamında geçici olarak faaliyetlerine son verilen iş yerleri için İşsizlik Sigortası Fonu'ndan kısa çalışma ödeneği adı altında ödeme yapılacak.Başvurular İŞKUR'a elektronik ortam üzerinden yapılacak. Kısa çalışma ödeneği başvuru şartları neler?

Kısa Çalışma Ödeneğine Nasıl Başvuru Yapılacak?

Corona virüs salgınından olumsuz etkilendiği gerekçesiyle kısa çalışma ödeneğine başvuru yapmak isteyen işletmeler, 23.03.2020 tarihi itibariyle Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ve Hizmet Merkezleri adına oluşturulmuş özel e-posta adreslerine ilgili belgelerin gönderilmesi ile başvuru süreci başlayacak. Kısa çalışma ödemeleri, Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı tarafından yapılacak olan uygunluk tespitlerinden sonra yapılacak.

Kısa Çalışma Ödeneği Başvuru Şartları Neler?

Kısa çalışma ödeneği corona virüs salgını nedeniyle yeniden düzenlendi. Düzenlemeler kapsamında; işçinin kısa çalışma başlama tarihinden önceki son 60 gün hizmet akdine tabi olanlardan son üç yıl içinde 450 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödenmiş olması şeklinde uygulanacak.

Kısa Çalışma Ödeneğinden Kimler Yararlanabilir?

İşverenin; virüs salgını kapsamında bölgesel kriz veya zorunlu sebeplerden dolayı iş yerinin çalışma süresinin önemli ölçüde azaldığı veya durdurulduğu yönünde İŞKUR'a başvuruda bulunması gerekiyor. Başvuru sonrasında uygunluk tespiti için gelecek olan İş Müfettişlerinin onay vermesi halinde işveren kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilecek.