Fırıncılar Koronavirüs Önlemlerini Aldılar! Ramazan'da Pide Satışı Nasıl Yapılacak?

Koronavirüs salgını Ramazan ayının yaklaşmasıyla pek çok vatandaşı endişelendirdi. Geleneksel hale gelen Ramazan pidesi satışlarının nasıl yapılacağı ve salgın döneminde oluşması muhtemel pide kuyruklarının nasıl yönetileceği merak konusu oldu. Bu süreçte fırıncılar aldıkları önlemleri açıkladılar..

GÜNDEM 16.04.2020 - 14:42 16.04.2020 - 14:42

Koronavirüs salgını çerçevesinde çeşitli önlemler alan sektörlere fırıncılar da ekledi. İstanbul Fırıncılar Odası Erdoğan Çetin, Ramazan ayı boyunca alınacak ek önlemleri anlattı. Vatandaşın Ramazan ayında ekmek ve pide sıkıntısı yaşamayacaklarını, üretimin hız kesmeden devam edeceğini dile getirdi.

Pide fiyatları her yıl Ramazan ayı öncesinde değişiklik gösterirken bu yıl ne kadar olacağı merak konusu oldu. Ramazan’a bir haftadan kısa bir süre kalmışken henüz fiyatların belirli olmadığının altı çizildi. Bu yıl Ramazan pidesi satışının olmayacağı yönünde çıkan haberleri de yalanlayan Çetin ‘Her yıl olduğu gibi bu yılda pidelerimiz vatandaşlarımıza satılmak üzere tüm fırınlarımızda olacak. Salgın nedeniyle uzun pide kuyruklarının olmaması için elimizden geleni yapacağız. Üretime bu süreçte erken başlayabiliriz’ dedi.

Salgın nedeniyle Ramazan ayında geleneksel hale gelen pide kuyruklarının sağlığı tehdit edeceği konusunda çeşitli endişeler gündeme gelmişti. Bunun üzerine erken saatlerde üretime başlaması beklenen fırıncıların ellerinde her daim pide stokunun bulunması amaçlanıyor. Her fırının kapısına da bir personel yerleştirilecek. Böylece sosyal mesafenin korunması konusunda gerektiğinde müdahalelerde bulunacak. Ramazan ayında çalışan personel sayısının artırılması da planlamalar arasında yer alıyor.

Fırıncılar Sokağa Çıkma Yasağına Hazırlar!

Geçtiğimiz hafta sokağa çıkma yasağı tam bir kaosa dönüşmüştü. Fırınlara akın eden vatandaşlar panik ve endişe ile birlikte sosyal mesafeyi ve sosyal izolasyonu hiçe saymışlardı. Oluşan görüntülerin tekrar yaşanmaması için bu hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma yasağı için fırıncılar gerekli önlemleri aldılar.

Hafta sonu mahalle ve sokak aralarında ekmek satışı araçlarının aktif olarak gezeceği bildirildi. Bu süreçte yeniden izdiham yaşanmaması adına sosyal mesafe kurallarına ve para alış verişine dikkat edecek personel sayısının artırılması bekleniyor. Fırıncılar hafta sonu için tüm hazırlıklarını tamamladılar. Her vatandaşa yetecek kadar ekmek üretiminin yapılacağı özellikle belirtildi.