Finlandiya ve İsveç terör örgütü PKK/YPG’yi desteklememeli: Türkiye

Dışişleri Bakanı Cumartesi günü Finlandiya ve İsveç’i PKK/YPG terör örgütüne sağladıkları “kabul edilemez ve çirkin” desteği durdurmaya çağırdı ve bu da iki İskandinav ülkesinin NATO’ya katılmayı düşünmesi nedeniyle ittifakın genişlemesini potansiyel olarak karmaşık hale getirdi.

NATO dışişleri bakanlarının Berlin’deki gayrı resmi toplantısı öncesinde kapı eşiğinde bir açıklama yapan Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin her zaman NATO’nun açık kapı politikasını desteklediğini söyledi.

Ancak Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya’nın “Türkiye’ye saldıran ve Türk askerlerini ve insanlarını öldüren” PKK/YPG terör örgütünü “açıkça desteklediğini ve onunla ilişki kurduğunu” söyledi.

“Dolayısıyla dost ve müttefiklerimizin bu terör örgütünü desteklemesi kabul edilemez ve rezil bir durumdur. Ve bu terör örgütüne karşı yürüttüğümüz mücadeleden dolayı müttefiklerimizden ithal ettiğimiz savunma sanayii ürünlerine ve bazı ülkelerden ithal ettiğimiz savunma sanayi ürünlerine ihracat kısıtlamaları getirilmiştir. NATO üyesi olmayı planlıyor” dedi.

“İşte bu yüzden Türk halkının büyük çoğunluğu PKK/YPG terör örgütünü destekleyen ülkelerin üyeliğine karşı ve bizden bu üyeliğin bloke edilmesini istiyorlar. Ama konuşmamız gereken konular bunlar. NATO müttefiklerimizle ve bu ülkelerle” diye ekledi.

Finlandiya taahhütsüz

Ülkenin dışişleri bakanı Cuma günü, ittifak üyesi Türkiye’nin terör örgütü PKK’ya karşı aktif bir tavır alması yönündeki talepleri hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Pekka, “Farklı grupların veya farklı kişilerin ayrıntılarına girmek istemiyorum ama sadece terörle mücadelenin siyasetimizde çok önemli bir ilke olduğunu ve bunun NATO’da da çok önemli bir ilke olduğunu söylemek istiyorum.” Haavisto, Anadolu Ajansı’na (AA) özel bir röportajda şunları söyledi:

Erdoğan’ın sözleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Finlandiya ve İsveç’in üyelik başvurularına yönelik şüphelerini dile getirmesinden ve iki ülkeyi aşırılık yanlılarına ve Avrupa Birliği tarafından terörist grup olarak listelenen PKK da dahil olmak üzere aşırı sol terör gruplarına müsamaha gösterdikleri için ağır bir şekilde eleştirmesinden bir gün sonra geldi. .

Erdoğan’ın NATO üyelikleri hakkındaki yorumları sorulduğunda Haavisto, bu konuda Türkiye ile aralarındaki farklılıkları aşabileceklerini umduklarını dile getirdi.

Finlandiya Dışişleri Bakanı, “Her NATO ülkesinin başvuran ülkeler hakkında kendi görüşlerine sahip olma hakkına sahip olduğunun” altını çizerek, bu bahar Türkiye’yi iki kez ziyaret ettiğini ve Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştüğünü kaydetti.

Haavisto, bu konuyu Cuma günü Çavuşoğlu ile görüştüğünü söyledi. Cumartesi günü Berlin’deki gayrı resmi dışişleri bakanları toplantısına atıfta bulunarak, “Muhtemelen bugün burada NATO toplantısında da görüşeceğiz.” dedi.

Yakın diyalog içinde olmaya devam edeceklerini de sözlerine ekleyen Başbakan, Finlandiya’nın Avrupa ve dünyanın güvenliği için terörle mücadelenin öneminin farkında olduğunu söyledi.

Hem Finlandiya hem de İsveç, önümüzdeki günlerde NATO’ya eş zamanlı üyelik başvurusu yapabileceklerinin sinyallerini verdi.

Türkiye’ye karşı 40 yılı aşkın terör kampanyasında, Türkiye, ABD ve AB tarafından terör örgütü olarak listelenen PKK, kadın, çocuk ve bebek de dahil olmak üzere 40.000’den fazla insanın ölümünden sorumlu olmuştur. YPG, PKK’nın Suriye koludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.