Findeks Kredi Notu Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Findeks Kredi Notu, öncelikle bireysel ve ticari kredi işlemlerinde sizi ilgilendirmektedir. Bireysel ve ticari kredileriniz dışında tüm finans işlemlerinde sizi ilgilendirmektedir.

BANKACILIK 29.09.2021 - 11:13 29.09.2021 - 11:22

Findeks Kredi Notu nedir, Findeks notu nasıl yükseltilir soruları bireysel ve ticari kredi kullanmak isteyen kişiler tarafından sıkça sorulmaktadır. Eğer ticari hizmet veren bir firma iseniz, kredi notunuzu olumsuz etkileyecek her davranışınız, size olan ticari güveni de sarsacağından kredi notunuzu  dikkatle takip etmeniz gerekmektedir. Kredi notunuzu dikkatli bir şekilde takip etmeniz; öncelikle ticari imajınızı sonra ise kişisel imajınızı ilgilendirmektedir.  

Findeks Kredi Notu

Kredi notu; en basit anlatımı ile geçmiş kredilerinizi açıklamaktadır. Önceden kredi kartı ve kredi ödemenizdeki tutumunuz, fatura borçlarınızı zamanında ödeme durumunuz gibi belirli durumları değerlendirerek elde edilen bir sayıdır. Bugün açıklayacağımız olan Findeks Kredi Notu ise  geçmiş dönem kredi ve fatura ilişkilerinizden meydana gelen sayısal verilerle, önünüzdeki 12 ayda bulunan borçlarınızı ödeme durumunu hesaplamaktadır.

Findeks kredi notu nerelerde işimize yarar hiç düşündünüz mü? Kredi notunuz sadece kredi çekmek istediğiniz zaman değil; ev kiralama ve araç kiralama gibi durumlarda, cep telefonu, beyaz eşya, ev aletleri satın alım durumlarında da güven göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Findeks Kredi Notu ise, kredi kartı kullanımı bulunan veya kredi kullanmış kişiler ile kredili mevduat hesapları bulunan kişilerin sahip olduğu puan türüdür. Bunlara ek olarak ise daha önce birine kefil olduysanız da Findeks Kredi notunuz hesaplanmaktadır.

findexs-Kredi-Notu-En-Yüksek-Kaçtır

Findeks Kredi Notunun değerlendirilmesi için 1 ila 1900 arasında puanlama sistemi kullanılmaktadır. Findeks Kredi notu açısından en riskli gruba 1 puan; riski en düşük gruba ise 1900 puan verilmektedir. Buna bağlı olarak bir kişinin Findeks Kredi notunun 1’e yaklaştığında riskin arttığını; bir kişinin Findeks Kredi notunun 1900’e yaklaştığında ise riskin azaldığını söyleyebiliriz. Findeks Kredi notu düşük birçok kişi kredi kartı alabilmek için, kredi kullanabilmek için Findeks kredi notunun yükseltmeyi amaçlamaktadır. Peki Findeks Kredi notu yükseltilir mi?

Findeks Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Findeks Kredi notunuz yükseltilebilir ancak bunun için yapmanız gereken bazı şeyler bulunmaktadır. Sabırlı bir şekilde atacağınız birkaç adımla birlikte, kredi notunuzun yükseldiğini göreceksiniz. Kredi notunuz, borç ödeme alışkanlığınız hakkında bilgi vermektedir ancak dikkat edeceğiniz birkaç hususla birlikte, kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. 

Kredi notumu yükseltmek istiyorum diyorsanız öncelikle borcunuzun asgari tutarını değil tamamını ödemeniz gerekmektedir.Limiti fazla olan bir kartınızla büyük meblağda bir alışveriş yapmanız halinde yaptığınız bu işlem risk olarak görülmektedir ve görülen risk durumuna bağlı olarak kredi notunuz düşmektedir. Fakat yaptığınız bu borcunuzu zamanında öderseniz, kredi notunuzun yeniden yükseldiğini göreceksiniz.

Sürekli olarak bankalardan kredi ve kredi kartı talebiniz de Findeks Kredi notunuzu olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle sık sık kredi ve kredi kartı başvurusu yapmayın.
Bugünkü yazımızda Findeks Kredi Notu nerelerde kullanılır sorusunu ve kredi notunun nasıl yükseltileceği sorularını yanıtladık.