Finans

Düşük faizli seracılık kredisi veren bankalar belli oldu ! Devlet Destekli Seracılık Kredisi

2022 yılında seracılık kredisini devlet desteği ile almak için bazı şatların sağlanması gerekiyor. Seracılık ile uğraşan ve serasını yenilemek, genişletmek ya da tadilat ettirmek isteyen kişiler için devlet bazı destekler sunuyor. Bu desteklerden bir tanesi de kredilerdir. Devlet destekli seracılık kredisinin ayrıca 2 yıl taksit erteleme imkanı da mevcuttur. Böylece sera sahipleri iki yıl boyunca kazanç elde edebilir ve daha sonrasında kredi taksiti ödemeye başlayabilir.

Seracılık Kredisini Veren Adresler Nelerdir?

Seracılık kredisi veren adresler arasında bankalar bulunuyor. Ancak bankaların seracılık için verdiği kredilerin devlet desteği bulunmuyor. Seracılık kredisini devlet desteği ile almak isteyen kişilerin ise başvurmaları gereken yer KOSGEB’tir. KOSGEB sera kurulumu ya da var olan seranın ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için destek sunuyor. Bunun yanı sıra Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı yani BEBKA da yine seracılık için kredi verebilen adresler arasında yer alıyor.

KOSGEB Seracılık İçin Ne Kadar Destek Veriyor?

KOSGEB’in seracılık için verdiği desteğin miktarı 150 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. KOSGEB seracılık ile uğraşan kişilere hem hibe hem de kredi desteği sunuyor. KOSGEB 50 bin TL limitli hibeyi geri ödemesiz olarak seracılık için veriyor. Bunun yanı sıra faizsiz taksitler halinde ödenmesi gereken kredinin miktarı ise 100 bin TL’dir. Ancak bu tutar desteğin üst limitidir. Yapılan harcamalara göre KOSGEB ne kadar destek vereceğini belirler. Bundan dolayı da daha az harcama yapılması halinde daha az miktarda destek alınacaktır.

Devlet Destekli Seracılık Kredisi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Devlet destekli seracılık kredisi başvuru belgelerinden bir tanesi çiftçilik belgesidir. Devletin desteği ile seracılık kredisini almak isteyen kişilerin ilk olarak bazı evrakları edinmesi gereklidir. Bu evraklar ile de devlet destekli seracılık kredisine ve bankaların düşük faizli kredilerine başvurulabilir. Çiftçilik belgesi dışında gerekli olan belgeler şu şekildedir:

 • Kimlik belgesi,
 • Sera satın alımı için seraya ait ekspertiz raporu,
 • Yeni yapılacak sera ya da var olan seranın tadilatı için fatura belgesi,
 • Kontrollü Örtü Altı Kayıt Sistemi belgesi.

Seracılık İçin Hangi Destekler Sağlanıyor?

Seracılık için sağlanan destekler arasında çiftçiye mazot alımı desteği bulunuyor. Seracılık yapan kişiler farklı devlet desteklerinden yararlanabilirler. Örneğin mazot alımı için devlet bir destek programı uyguluyor. Bu programa dahil olan kişiler de mazot alımları konusunda destek alabiliyor. Bunun yanı sıra seracılık ile uğraşan kişilerin başvurabilecekleri destek programlarından bazıları şu şekildedir:

 • Sera Bitkisel Üretimde Biyolojik Desteği,
 • Sera Bitkisel Üretimde Biyoteknolojik Desteği,
 • Küçük Aile İşletmesi Desteği,
 • TARSİM Sera Sigortası Desteği,
 • Çiftçiye Gübre Alımı Desteği,
 • Örtüaltı Bombus Arası Desteği.

Düşük Faizli Seracılık Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Düşük faizli seracılık kredisi veren bankalardan bir tanesi Ziraat Bankası’dır. Ziraat Bankası aynı zamanda devlet destekli seracılık kredisi veren bankalar arasında da bulunuyor. Ancak Ziraat Bankası dışında seracılık için başvurulabilecek pek çok banka mevcuttur. Her bir bankanın uyguladığı faiz oranı ve sağladığı vade imkanı birbirinden farklıdır. Seracılık kredisi veren bazı bankalar ve sağladıkları vade sayısı şu şekildedir:

 • Garanti BBVA: 60 ay vade,
 • Şekerbank: 60 ay vade,
 • QNB Finansbank: 120 ay vade,
 • Yapı Kredi Bankası: 12 ay vade.

Devlet destekli seracılık kredisinin dışında bankaların seracılık için verdiği kredinin faiz oranlarını öğrenmek isteyen kişiler ise bankalar ile iletişime geçmelidir. Hangi bankadan kredi çekilecekse o banka ile iletişime geçen kişiler başvuru koşullarını ve kredinin faiz oranlarını öğrenebilirler.

Başa dön tuşu