Tamamlamış olduğumuz senenin eylül ayında beklenmedik bir anda oklarını yukarı yöne çevirerek beraberinde diğer döviz kurları ile altın fiyatlarının da yükselmesine sebep olan dolar kuru, enflasyonun da aynı oranda yükselmesine sebep oldu. Bu durum gündelik hayatın her geçen gün daha da pahalılaşmasına yol açarken ülke yönetimlerinin de ekonomilerini toparlayabilmeleri be önlerini görebilmeleri adına harekete geçmelerine neden oldu. 

Yükselen enflasyon ile mücadele kapsamında merkez bankalarından gelen faiz kararları küresel çapta büyük bir öneme sahip iken sene başından bu yana faizleri artıran Amerika Merkez Bankası, gelişimini sürdüren ülkelerin ekonomilerine zarar vermeye devam ediyor. İlgili ülke grubu içerisinde yer alan ülkemiz de açıklanan faiz kararları sebebi ile sarsıntılar yaşarken hem Amerika Merkez Bankası’ndan hem de Avrupa Merkez Bankası’ndan senenin son faiz kararları geldi. Her iki ülke de açıkladıkları kararlar ile kendi ekonomi tarihlerinin rekorlarını kırdı. 

AVRUPA MERKEZ BANKASI’NDAN ARALIK AYI FAİZ KARARI!

fedden-sonra-avrupa-merkez-bankasindan-da-faiz-karari-geldi-14-yil-sonra-en-yuksek-seviye-acik

Avrupa Merkez Bankası merak ile beklenen aralık ayı faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası uzmanların ve piyasaların da beklediği üzere faizleri 50 baz puan arttırdığını açıkladı. Bu karar ile refinansman operasyon faizi yüzde 2,50’ye yükselmiş oldu. Merkez Bankası tarafından yapılan bu açıklama, son 14 yılın en yüksek seviyesi ile tarihe geçti. 

Avrupa Merkez Bankası, bankaların merkez bankasında tuttukları mevduat için ödedikleri faiz oranını yüzde 1,50’den yüzde 2,0’a çıkardı. Ayrıca marjinal faiz oranı da yüzde 2,25’ten yüzde 2,75’e yükseltildi. 

Memurların beklediği haber geldi! İşte detaylar Memurların beklediği haber geldi! İşte detaylar

Avrupa Merkez Bankası tarafından yapılmış olan aralık ayı açıklamasında şu ifadeler yer verildi: “Enflasyon görünümünde yukarı yönlü revizyon temel alınarak faizlerin daha da artırılması bekleniyor. Konsey üyeleri, yüzde 2’lik orta vadeli enflasyon hedefine ulaşılabilmesi için faiz oranlarının halen ciddi bir şekilde artırılması gerektiğine karar verdi.”

FED ARALIK AYI FAİZ KARARI NE OLMUŞTU?

Geçtiğimiz günlerde FED’den de merak ile beklenen faiz kararına ilişkin bir açıklama gelmişti. Tahmin edildiği üzere bu ay da faizi 50 baz puan artıran FED, böylelikle politika faizini yüzde 4,25- 4,50 aralığına çıkarmış oldu. FED’in bu kararı 2007’den bu yana açıklanan en yüksek politika faizi olarak tarihe geçti.