Koronavirüs salgını tüm dünyada pandemi halini almışken, ölüm ve vaka sayılarının artması endişeye sebep oldu. ABD Merkez Bankası FED, sürecin hızlı ilerlemesinin ardından birtakım ekonomik önlemler aldığını açıkladı. Salgın döneminde atılması gereken adımlardan bahsetti. FED tarafından bir günde açıklanan paketin kapsamı incelendiği zaman 2.3 trilyon dolar değerinde olduğu belirlendi.

FED tarafından dün açıklanan paket piyasalarda da etkisini hissettirdi. Dolar kurunun sert bir düşüş yaşaması, fiyatların bundan sonraki dönemde nasıl ilerleyeceği konusunda endişelere sebep oldu. Amerikan Merkez Bankası FED, salgından en fazla etkilenen ülke olan ABD için bir dizi önlemler aldı. Süreçten hem işverenleri hem de ülke halkını korumak için yüksek miktarlı bir paket açıklaması dikkat çekti.

Dolar Fiyatları Nasıl Seyredecek?

FED tarafından açıklanan önlem paketi piyasaların derin bir nefes almasını sağladı. Bir süredir baskı altında olan dolar kuru da rahatlayınca fiyatlar düştü. Son dönemlerde salgın krizi sebebiyle dolar kuru, gelişmekte olan ülkeler karşısında hızla yükseliyordu. Önlem paketinin açıklanmasının hemen ardından sert bir düşüş yaşadı.

Türk lirası dolar karşısında hızla değer kazanmaya başladı. Kararın ardından 6.70 liranın üzerine çıkan dolar 6.65 liraya kadar gerilemiş oldu. Düşüşün devam etmesi umut verici bir gelişme olarak kaydedilirken, akşam saatlerinde yeniden yükselişe geçtiği görüldü. Yukarı yönlü hareketlenmeler için uzmanlar, 6.80 ve 6.85 seviyelerinin takip edilebileceğini öngörüyorlar.