FED Başkanı Powell'den ABD'yi Korkutan Açıklama: Ekonominin Toparlanması 2021 Sonuna Kadar Uzayabilir!

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, ABD'nin ekonomik toparlanması ile alakalı olarak olumsuz bir değerlendirmede bulundu. Koronavirüs aşısının bulunmasına bağlı olarak ABD ekonomisinin toparlanma süreci Powell'e göre 2021 sonuna sarkabilir.

EKONOMİ 17.05.2020 - 22:04 17.05.2020 - 22:04

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, ülke ekonomisinin toparlanma sürecine gireceğini ancak sürecin beklentilerin ötesine kadar uzayabileceğini söyledi. Koronavirüs aşısının bulunmasının ekonomik toparlanmada belirleyici olacağını söyleyen Powell, sürecin 2021 sonuna kadar uzayabileceğini açıkladı.

Powell ekonomik değerlendirmesinde, “Bana göre ekonomi bu yılın ikinci yarısından itibaren toparlanmaya başlayacak. Ancak tamamen toparlanma için bazı şartlar gerekiyor. İnsanlar ekonomik hamleleretam güven duyması gerekiyor. Bunun için de koronavirüs aşısının bulunup toplumun tereddüt içerisind eyaşamaması gerekiyor.” dedi.

ABD EKONOMİSİ ZAMANLA TOPARLANACAK

FED Başkanı insanların ABD ekonomisi karşısında bir noktada bulunmaması gerektiğini söyleyerek, “ABD ekonomisi toparlanacak. Bundan en ufak bir şüphemiz yok. Ancak hızlı bir toparlanma şeklinde biz izlenim henüz alamadık. Zamanla olacak gereken düzelme. Gelecek yılın sonuna kadar süreç uzayabilir.” ifadelerini kullandı.

ABD'de ekonomi alarm vermeye devam ediyor. Şubat ayından beri ülkede 36 milyon kişi işini kaybetti. Küçük şirketler teker teker iflaslarını açıklamaya başlıyorlar. Bütçe açıkları oluşmaya başladı ve ABD'de kamuda işten çıkarmaların gündeme gelecebileceği konuşuluyor.

isbilgisi.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@