Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell'in bugün yapacağı ve piyasaların büyük bir merakla beklediği açıklama gerçekleştirildi. ABD ekonomisinin geleceğine dönük değerlendirmeler yapan Powell, ilerleyen günlerde atılacak kritik adımlar hakkında da bilgi verdi.

ARAÇLAR HARCAMAK İÇİN DEĞİL KREDİ VERMEK İÇİN VAR!

Dengeli bir finansal sisteme öncelik verdiklerini söyleyen Jerome Powell, “Merkez Bankası'nın bağımsız olması bizim için çok kritik bir öneme sahip. Acil durum araçlarını herkes biliyor ancak bu araçlar harcamak için değil kredi vermek için var. Biz bunları pandemi döneminde kullanmak konusunda çok kararlıyız.” dedi.

TAMAMEN İSTİHDAMA ODAKLANDIK

Negatif faizler hakkında da değerlendirme yapan Powell, “KOBİ kredi programı üzerine bir süredir çalışıyoruz ve bir kaç gün içerisinde devreye sokacağız.Bunun amacı bellidir. İstihdamı korumak zorundayız. Bu kredi programını da bunun için uygulamaya alıyoruz. Negatif faizlerin SBD ekonomisine bir faydası yok. Biz tamamen istihdama odaklanmış vaziyetteyiz.” şeklinde konuştu.

İKİNCİ DALGADAN BİLE KÖTÜ OLABİLİR!

ABD'de enflasyonun görünümü hakkında değerlendirme yapan Powell, “Salgında ikinci dalgadan daha çok güvenin zedelenmemesi üzerine çaba göstermeliyiz. Bunun kaybı ikinci dalgadan bile kötü olabilir. ABD'de bir süre zayıf bir enflasyon görülecektir. Paniğe gerek yok. Sonsuza kadar bu devam etmeyecektir. Aldığımız tedbirler toparlanma sürecini yaklaştırmaya katkı sunacaktır.” dedi.

isbilgisi.com