İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından şikayette bulunulan Fox Tv Ana Haber Bülteni sunucusu gazeteci Fatih Portakal hakkında 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.

Açılan dava dosyasında yer alan bilgilere göre Fatih Portakal, Bankacılık Kanunu'nun 74. maddesini ihlal etmekle suçlanıyor. Hazırlanan iddianameye göre Fatih Portakal'ın 6 Nisan 2020'de sosyal medya hesabından paylaştığı mesaj suç dedlili olarak gösterildi.

Fatih Portakal, twitter üzerinden yayınladığı mesajında Tekalif-i Milliye ile alakalı oluşan gündemedair yorumda bulunarak, “Zor günlerden geçiyoruz. Mevduat veya tasarrufu olanlardan para istenmesin bir de! Olmaz olmaz diyemiyorum maalesef” demişti.

Fatih Portakal'ın ilgili twitter mesajına erişim engeli getirilirken iddianamede Başsavcılık oluşan suç unsuru ile alakalı değerlendirmede bulundu. Buna göre yapılan paylaşımda bankalarda parasıbulunan vatandaşların paralarının devlet tarafından koronavirüs bahane edilerek istenebileceği ve salgın sonrası geri ödeneceği algısı oluşturmak maksadının görüldüğü vurgulandı.

Hazırlanan iddianame ise 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nun “itibarın korunması” başlıklı 74. maddesinde yer alan “basın veya benzer yollarla bir bankanın itibarını kılecek veya şöhretine ya da servetine zarar verebilecek bir hususa kasten neden olunamaz ya da bu yolla asılsız haber yapılamaz”maddesine dayandırıldı.

Başsavcılığın değerlendirmesinde bahsi geçen ihlalin Kanunun 158. maddesine göre bir yıldan üç yıla kadar hapis ve 2 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacağı maddesine atıf yapıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Fatih Portakal'ın savunmasına da yer verildi. Portakal'ın alınan ifadesinde, “Paylaşımım tamamen ironi niteliğindedir” dediği görüldü.

isbilgisi.com