Pandemi döneminde yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle sıfır faizli kredi kampanyalarının sayısı giderek arttı. Kamu bankaları tarafından verilen destekler oldukça dikkat çekerken bu süreçte pandemi döneminden en çok etkilenen esnaf için yeni bir destek paketinin açıklandığı öğrenildi. KOSGEB desteği ve işbirliği ile harekete geçen Halkbank vatandaşın yüzünü güldürecek yüksek limitli faizsiz kredi kampanyasının detaylarını açıkladı.

Esnafa yönelik hazırlanan kredi paketleri ile birlikte sıfır faizli olarak kredi verilecek. Özellikle pek çok meslek dalını yeniden canlandırmaya yönelik hazırlanan kredi paketi içerisinde kaybolmaya yüz tutmuş olan meslekler de bulunuyor. Bunun için girişimcilik desteği, ustalık belgesi ve yeni işyeri kurmak için planlamalar yapan kişiler de bulunuyor.

KAYBOLMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEKLERİ CANLANDIRANLARA BÜYÜK DESTEK

4-5

Esnafa yönelik hazırlanan düzenlemelerde vergilendirme üzerinden muafiyet belgesi ile birlikte, geleneksel, kaybolmaya yüz tutmuş ve eski olan meslek dallarının yeniden canlandırılması için bir fırsat olarak ifade ediliyor. Halkbank tarafından esnafa yönelik hazırlanan dev kredi kampanyası ile birlikte kaybolmaya yüz tutmuş olan meslekler için sıfır faizli kredi desteği verileceği öğrenildi.

Kredi kampanyasının detaylarında destek görecek olan meslekler sıralandı. Bu meslekler arasında çarıkçılık, yemenicilik, halı dokuma, bastonculuk, kaçıkçılık, oyma işlemleri, sedef kakma, çömlek yapımı, oyacılık gibi günümüzde pek duyulmayan meslekler bulunuyor.

KENDİ İŞİNİ KURACAK OLAN GİRİŞİMCİLERE KREDİ DESTEĞİ

Halkbank faizsiz kredi desteği ile birlikte başvuru sürecinden önceki en az bir yıllık sürece dair ustalık belgesi olan ve bir iş kolunda kendi adına kendi imkanları dahilinde iş kurmak isteyen vatandaşlar için yeni destekler açıklandı

30 yaşını doldurmamış ve girişimcilik belgesi olan vatandaşlar için hibe adı altında faizsiz kredi desteği verecek. Ancak daha önce bankalardan hibe ve faizsiz kredi desteği adı altında ödeme almamış olmak gerekiyor. Tamamen faizsiz olan bu kredinin limiti ise 220 bin liraya kadar çıkarıldı. Esnafın hareketlendirilmesi ve ekonominin canlandırılması hedefleniyor.