Koronavirüsle mücadele her koldan devam ederken, bazı fırsatçıların fiyatlarda yaptıkları değişiklikler vatandaşları zorlamaya devam ediyor. Salgın döneminde hükümet tarafından alınan desteklerle sürecin en az hasarla atlatılması amaçlanıyor. Bu durumdan faydalanan bazı satıcıların ise alınması mecburi olan bazı ürünlere uyguladıkları fahiş fiyatlar tartışmalara neden olmuştu.

Salgının ilk dönemlerinde maske, dezenfektan ve kolonya fiyatlarına uygulanan zamlar vatandaşların mağduriyet yaşamasını sağlamıştı. Bu süreçte salgınla mücadele kapsamında alınan yeni bir karar sonucunda ‘Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’ oluşturulmasına karar verildi.

Kurul tarafından yapılacak olan denetlemeler sonrasında fahiş fiyat uygulayan ve stokçuluk yaparak fiyatların artmasını sağlayan kişi ya da kurumlara çeşitli cezai yaptırımların gerçekleştirilmesi amaçlanıyor. Denetleme kurulunun oluşturulması bugün Madde Plan Bütçe Komisyonu dahilinde görüşülerek ekonomik önlem paketine eklenmesine karar verildi.

Fırsatçılık Yapanlara Para Cezası Kesilecek

Hükümet tarafından gerçekleştirilmesi planlanan denetimler salgının ortaya çıktığı ilk andan itibaren aktif olarak yapılıyor. Koronavirüs süreci için önemli olan maske, kolonya, dezenfektan ve eldiven gibi pek çok madde için fahiş fiyat uygulayan işletmelere yapılan baskınlarda para cezaları kesilirken ürünlere de el konulmuştu.

Stokçuluk yaparak ürünleri depolarında saklayan, talebin ve fiyatın artmasını sağlayarak fahiş fiyatlarla piyasaya sunan fırsatçılara nefes aldırılmadı. Şimdiye kadar yapılan denetlemeler sonrasında 198 farklı firmaya ceza kesildi. Cezaların toplam fiyatının 10 milyon 90 bin lira olduğu açıklandı. 7 bin 400 firma hakkındaki inceleme süreci de devam ediyor. Kurulacak yeni denetlemelerde 10 bin liradan 500 bin liraya kadar para cezası kesilebilecek.