Sosyal medya, akıllı telefonlarla birlikte hayatın bir parçası haline geldi. Özellikle koronavirüs salgınıyla birlikte milyonlarca vatandaş evde zaman geçiriyor. Evde geçirilen zaman arttıkça sosyal medya platformlarının kullanımı çeşitlendi. Yeni abonelerle birlikte trafiği artıran sosyal platformlar, daha verimli hizmet sunabilmek için yeni güncellemelerle kullanıcıların karşısına çıkıyorlar.

Sosyal medya çok sık kullanılmasına ve vazgeçilmez olarak değerlendirilmesine rağmen, gün içerisinde gelen bildirimler konsantrasyonun tamamen bozulmasına neden oluyor. Çalışmaları bölen, hatta gece uykusunun kalitesini bozan bildirimler çoğu zaman sinir bozucu bir hal alabiliyor. Facebook bu süreçte yaptığı yeni güncellemesiyle sessiz mod özelliğini tanıttı.

Sessiz Mod Özelliği Artık Kullanılabiliyor!

Bildirimleri belirlediğiniz süre boyunca kapatabiliyorsunuz. Sürenin dolmasıyla birlikte bildirimler yeniden aktif hale geliyor. Ancak çalışma sürecinizde ya da uyurken kapattığınız bildirimler size ulaşmıyor. Sessiz mod aktifken uygulamayı kullanmak istediğinizde size bir uyarı gönderiliyor.

Gönderilen uyarıda sessiz modun ne kadar süre sonra biteceğini görebiliyorsunuz. İsterseniz modu tamamen kapatmak için bir seçenek de sunuluyor. Bu moddan çıkmadan uygulamayı 15 dakika aktif olarak kullanabiliyorsunuz. Kullanım süresi boyunca da isteğiniz dışında sessiz modda kalmaya devam ediyor. Uygulama geliştiricileri tarafından her detay düşünülmüş gibi görünüyor. Zamanlayıcı ile birlikte belirli saatler aralığında, haftanın belirli günlerinde Facebook bildirimlerini otomatik olarak kullanabilirsiniz. Henüz yeni güncelleme herkes tarafından kullanılmıyor. Belirli bölgelerde kullanıma sunulmuş olsa da zamanla herkes için kullanılabilir olması öngörülüyor. Ancak bu sürecin biraz daha zaman alacağı düşünülüyor.