Facebook Şifremi Unuttum diyen kişilerin ise hesaplarına erişebilmek için öncelikli olarak bilmesi gereken şeylerden biri yazdıkları cep telefonu veya e-posta adresleridir. Hesaba erişilebilmesi için öncelikle hesabın bulunması gerekmektedir. Bunun için ise Facebook ana sayfasında sağ üst köşede bulunan “Hesabını mı unuttun?” kısmına tıklanır ve hesabın bulunması için kullanılacak olan cep telefon numarası veya e-posta adresi girilir. Hesap bulunduğu zaman Facebook iki seçenek sunar. Bunlardan biri hesabı e-posta adresi ile kurtarma, diğeri ise hesabı cep telefonu numarası ile kurtarmadır.

E-posta Adresi Kullanarak Facebook Şifresi Yenileme

E-mail hesabını kullanarak Facebook şifresini yenilemek isteyenlerin öncelikle Facebook sayfasına girerek hesabını mı unuttun sekmesinden hesaplarını bulmaları gerekmektedir. Hesabını bul kısmına hesap için kullanılan e-posta adresi yazıldığında Facebook mail adresine bir kurtarma kodu gönderecekti. Mail ile gönderilen kurtarma kodu Facebook ekranına yazılarak veya mailin içinde bulunan şifre değiştirme linki kullanılarak yeni bir şifre oluşturulabilir. Yeni şifre en az 6 haneli olarak belirlenmeli ve büyük/küçük harf, noktalama işaretleri ve sayılar gibi farklı karakterler bir arada kullanılmalıdır.

Cep Telefon Numarası Kullanarak Facebook Şifresi Yenileme

Cep telefonu numarasını kullanarak Facebook şifresini yenilemek isteyenler bu işlemi Facebook’a kaydettikleri telefon numarası üzerinden yapabilirler. Cep telefon numarası ile şifre yenilemek isteyenlerin de öncelikle hesabını mı unuttun sekmesini kullanarak hesaplarını bulmaları gerekmektedir. Hesap bulunduktan sonra çıkan sayfa da “Kodu SMS ile gönder” seçeneği seçilmelidir. Bu butona basıldığında cep telefonunuza Facebook’tan bir kurtarma kodu gelecektir. Bu kurtarma kodu açılan sayfaya yazılır ve devam et seçeneğine tıklanır. Bu adımlar takip edildikten sonra yeni bir şifre seç bölümüne geçilir. Bu bölüm kullanılarak yeni bir Facebook şifresi belirlenebilir. Facebook şifremi unuttum diyenlerin burada yapması gereken farklı karakterlerden (büyük ve küçük harfler, sayı, noktalama işaretleri vb. bulunması zor olan birleşimler) oluşan en az 6 haneli yeni ve güçlü bir şifre oluşturmaktır. Bu işlemden sonra Facebook hesabına erişim sağlanabilir.

E-posta Adresimi Unuttum, Facebook Şifremi Nasıl Yenilerim?

Facebook’ta kullanılan e-posta adresinin unutulması durumunda da Facebook hesabınıza erişim sağlayabilmek için uygulayabileceğiniz işlemler vardır. Böyle bir durum oluştuğunda ilk yapılması gereken hesabını mı unuttun seçeneği üzerinden hesabını bul sayfasına gitmek olacaktır. Önceki seçeneklerden farklı olarak bu kez arama bölümüne Facebook hesabında kullanılan adı ve soyadı bilgileri yazılması gerekmektedir. Bu bilgilerin doğru girilmesi gerekir aksi taktirde “Arama sonucu yok” yazısı ile karşılaşılacaktır.

Adı ve soyadı bilgilerini girdiğinizde ise Facebook’a bu isimle kayıtlı diğer kişiler görüntülenir. Görüntülenen hesaplar arasından kendi hesabınızı bularak “bu benim hesabım” kısmına basmanız gerekmektedir. Bu işlemden sonra karşınıza çıkacak olan şifre yenileme seçeneği ile hesabın hangi mail adresi ile kullanıldığı bilgisine erişebilir ve şifre yenilemek için gerekli kod gönderilebilir. E-posta adresine gelen kod ile şifre değiştirme adımlarını uygulayarak yeni bir şifre oluşturabilir ve Facebook’a erişim sağlanabilir.

Güvenilir Kişiler ile Facebook Hesabını Kurtarma

Güvenilir kişi olarak eklenilen arkadaşlar ile hesabını kurtarmak isteyenlerin bu özelliği kullanabilmeleri için hesaplarına güvenilir kişi belirlemiş olmaları gerekmektedir. Bu kişiler belirlendiyse Facebook, hesaba yeniden erişim sağlanabilmesi için bu kişilere bir kurtarma kodu göndermektedir. Facebook şifremi unuttum diyen kişilerin bu özelliği kullanabilmek için öncelikle hesabını mı unuttun seçeneği ile hesap bulunmalıdır.

Daha sonra kayıtlı bulunan e-posta adresleri görüntülenecektir. Bu hesaplara erişemiyorsanız “bunlara artık erişimim yok” seçeneği seçilmelidir. Ardından ulaşabileceğiniz bir telefon numarası veya e-mail adresi girilmeli ve devam seçeneğine tıklanmalıdır.

Açılan sayfa üzerinden güvenilir kişilerimi göster seçeneği seçilmeli ve güvenilen arkadaşlardan birinin adı ve soyadı bilgileri girilmelidir. Bu aşamada bir bağlantı bulunur ve bu bağlantıda güvenilir kişiler tarafından erişilebilir bir kurtarma kodu bulunur. Bu bağlantı seçilen kişiye gönderilir ve açılması istenir. Bağlantı gönderilen kişi kodu size verdiğinde Facebook hesabına yeniden erişmek için bu kod kullanılabilir. 

isbilgisi.com