Facebook hesabı çalınan kişi, kendisinin paylaşmadığı bir gönderiyi sayfasında görüyorsa, adının ya da bilgilerinin değiştirildiğini fark ettiyse veya gizlediği şeylerin herkese açıldığını fark ettiyse Facebook hesabına girerek bu durumu Facebook’a bildirmelidir. Eğer kişi hesabının şifresinin değiştirildiğini fark ettiyse ve hesabına giriş yapamıyorsa bu durumda Facebook hesabına giriş yapmadan da durumu Facebook’a bildirebilmektedir.

Hesabımın Çalındığını Nasıl Anlarım?

Kişi hesabının çalındığını düşünüyorsa, hesabına girerek bazı kontrolleri sağlamalıdır. Bu kontroller şunlardır:

 • Hesaba ait e-posta adresinin veya şifrenin değiştirilmesi,
 • Hesap sahibinin adının ya da soyadının değiştirilmesi,
 • Hesap sahibinin doğum tarihinin değiştirilmesi,
 • Paylaştığı fotoğrafların kaldırılması veya profilindeki fotoğrafların değiştirilmesi,
 • Hesap sahibinin tanımadığı kişi veya kurum hesaplarına arkadaşlık isteği gönderilmesi,
 • Hesap sahibi tarafından yazılmamış mesajların bulunması ve çevresiyle başkası tarafından mesajlaşılması,
 • Hesap sahibinin paylaşmadığı gönderilerin profilde görüntülenmesi.

Başkasının Hesabının Çalındığını Nasıl Anlarım?

Kişi bir başkasının hesabının çalındığını düşünüyorsa hesap sahibini Facebook yardım merkezine yönlendirmelidir. Kişisel olarak tanıdığı kişinin görüşlerine aykırı paylaşımlarda bulunduğunu, kendisine ait olmayan fotoğraf paylaşımında bulunduğunu, doğum tarihinin değiştiğini, adının ya da soyadının değiştiğini fark ettiğinde önce hesap sahibine durumu bildirmeli, daha sonra ise Facebook’un şikâyet ve spam seçeneğini kullanarak engellemesi gerekmektedir. Kişi Facebook hesabını şikâyet etmeden önce arkadaşının durumdan haberdar olup olmadığını teyit etmesi de önemlidir. Durumun geçici olabilme ihtimali de bulunmaktadır. Fakat kişinin arkadaşının hesabı gerçekten çalındıysa ve bu kişi vefat ettiyse hesabın anıtlaştırılması adına Facebook’a mutlaka bildirilmelidir.

Beni veya Başkasını Taklit Eden Hesabı Nasıl Bildiririm?

Facebook’ta bulunan taklit hesaplar Facebook şartlarına aykırı kabul edilir. Bu sebeple Facebook’ta taklit hesap kullanmak ve açmak kesinlikle yasaktır. Taklit hesaplarda genellikle asıl hesap sahibinin fotoğrafları ve paylaşımları çalınır, isim değiştirilerek tekrar paylaşılır. Başka bir ihtimal ise kişinin ismini kullanarak provokatif paylaşımlar yapmaktır ve asıl hesap sahibinin adını kötülemeye çalışmaktır. Taklit hesap açmanın birçok farklı sebebi olsa da Facebook için kabul edilemez bir yasaktır.

Kişi bir hesabın taklit olduğunu fark ederse çalıntı hesaplarda da hızlı bir şekilde Facebook’a bildirmelidir. Durumu Facebook’a bildirmek için izlemeniz gereken yol şöyledir:

 • Taklit hesabın profiline girilir,
 • Kapak fotoğrafının altında yer alan üç nokta seçeneğine tıklanır,
 • Destek Bul veya Sayfayı/Profili Şikâyet Et’e tıklanır.

Facebook’taki Tanınmış Kişilerin Taklit Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Facebook’taki tanınmış kişilerin taklit olmadığını anlamak için profillerinde mavi rozetin bulunduğunu görmek yeterlidir. Sporcu, şarkıcı, siyasetçi gibi birçok ünlü ismin gerçek Facebook hesaplarında yuvarlak mavi bir rozet bulunur. Bu rozet, taklit hesapların ayırt edilebilmesi için Facebook tarafından popüler kişilere verilir ve ünlü kişinin Facebook tarafından onaylanış olması demektir. Mavi rozetin kontrol edilmesi için şu yolun izlenmesi gerekmektedir:

 • Facebook bilgisayarda açılır.
 • Arama paneline ünlü şahısın ismi yazılır.
 • Tanınmış kişinin profiline girilir.
 • Adının yanında mavi rozetin bulunup bulunmadığına bakılır.

Bunun dışında mavi rozeti bulunmayan her ünlü isim taklit demek değildir. Facebook hesapları takip ederek gereken bilgilere ulaşsa bile, tanınmış her ismi rozetleyememektedir. Bu, kişinin bir sahte/taklit hesap olduğu anlamına gelmez.

Bir Hesabın Taklit Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bir hesabın taklit olduğunu belirlemek için taklit ettiği kişiyi bilmek önemlidir. Fakat bazı durumlarda kişi şüphelendiği Facebook hesabını şikâyet etmelidir. Bu durumlar şunlardır:

 • Hesap kişiden para istiyorsa veya Messenger üzerinden ödeme yapılmasını söylüyorsa,
 • Hesap kredi/banka kart bilgilerinizi talep ediyorsa,
 • Bir başkasına ait internet adresini profilinde bulunduruyorsa dikkat edilmelidir.

isbilgisi.com