Ana Sayfa TEKNOLOJİ Facebook Bilgilerinizi Satın Alıyor

Facebook Bilgilerinizi Satın Alıyor

Facebook verilerinizi satın alıyor olabilir. Bazı uygulamalar otomatik olarak bilgilerinizi Facebook ile paylaşıyor.

5
0
Paylaş

Facebook milyonlarca kullanıcısının bazı verilerini paylaştığı iddia edildi. Bu büyük İddaa Amerikan Wall Street Journal gazetesi tarafından atıldı.

Facebook 10 milyonlarca kullanıcısının bazı mobil uygulamaların kişisel verileri kullanıcıların bilgisi dışında Facebook ile paylaşıldı. Öne sürülen gazetenin haberine göre 70 uygulama üzerinden yaptığı testlerde birçok bilginin paylaşıldı iddia ediliyor.

Bu kullanıcıların Facebook ile bir ilişkisi olmasa bile sosyal medya platformu ile paylaşıldı dikkat çekti söz konusu verilerin kullanıcıların bilgileri ve istekleri dışında paylaşılması en büyük sorunu yaratıyor apple Store’dan indirilen sağlık uygulamalarından birisi olan “Instant Heart Rate” ve emlakçılık sitesi “Realtor.com” da. Facebook ile veri paylaşımı gerçekleştiriyor

Söz konusu olan uygulamaları internet reklamları için Facebook ile veri paylaşımına bulunduğunu düşünülüyor. Uygulama geliştiricilerine göre kullanıcıların paylaştıkları kişisel bilgiler açık olmalarını zorunda kalıyor. Yani Apple Store’dan ya da Play Store’dan indirmiş olduğunuz uygulamalar sizden kişisel bilgilerinizi istediği zaman onlara vermek zorundasınız. Ancak bu bilgilerin gizliliği konusunda ne kadar güvence veriliyor önemli olan konu bu.

Facebook’un daha önce de veri analiz firmalarıyla çalıştığı ortaya çıkmıştı. Ancak hiçbir şekilde Facebook’un veri skandalları ya da kişisel bilgileri uygulamalardan aldığı öğrenilse de şirketin kurucusu ve ortağı mark Zuckerberg nisan ayında bu konuyla alakalı bir oturumda sorular yanıtlamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here