Facebook arkadaşlarını gizlemek de verilen bu seçme yetkilerinden bir tanesidir. Profilinde gizliliğe önem veren kullanıcılar profilindeki arkadaşlar sekmesinden gizlilik ayarlarını değiştirebilir ve arkadaş listelerini diğer kullanıcılara kapatabilirler.

Bilgisayar Kullanarak Facebook Arkadaşlarını Gizleme

Facebook arkadaşlarını bilgisayardan gizlemek isteyenlerin takip etmesi gereken birkaç adım bulunmaktadır. Bu adımları uyguladıktan sonra gizlilik ayarları değişecek ve arkadaş listesi diğer kullanıcılara karşı gizlenecektir. Bilgisayarda uygulanacak adımlar;

 • İlk olarak Facebook hesabı açılıp profil sayfasına girilir.
 • Profil fotoğrafının altında bulunan sekmelerin içerisinden arkadaşlar kısmı seçilir.
 • Açılan sayfada sağ üst köşede bulunan kalem şeklindeki kutucuğun üstüne tıklanır ve gizliliği düzenle yazısına basılır. Bu aşamadan sonra karşınıza küçük bir pencere açılacaktır.
 • Açılan pencerede hem arkadaş listesi hem de takip edilen kişiler, sayfalar ve listelerin ayarlarını düzenleyebilmek için seçenekler çıkar.
 • Oradaki seçenekleri kullanarak arkadaş listenizi kimin görmesini veya görmemesini istiyorsanız ayarlayabilir, herkese veya bazı kişilere karşı listenizi gizleyebilirsiniz.

Mobil Uygulamayı Kullanarak Facebook Arkadaşlarını Gizleme

Mobil cihazında bulunan uygulama ile Facebook arkadaşlarını gizlemek isteyen kişiler de birkaç adımı takip ederek arkadaşlarını gizleyebilirler. Mobil cihazınızda bulunan Facebook uygulamasını kullanarak arkadaşlarını gizlemek isteyenler;

 • Öncelikle mobil uygulama üzerinden hesaba giriş yapılır.
 • Ana sayfaya girdiğinizde sağ üst köşede üç çizgiden oluşan simgeye tıklanır.
 • Açılan menü de gizlilik kısa yolları bölümüne girilir.
 • Daha sonra diğer gizlilik ayarlarını gör kısmına tıklanır.
 • Bu kısımda aşağı doğru inilerek arkadaş listeni kimler görebilir ayarına girilir.
 • Bu ayara girildiğinde ise arkadaş listesinin kimler tarafından görüntülenmesini istediğinize dair kutucuklar bulunur. Sadece ben kutucuğu işaretlenirse arkadaş listesi kullanıcının kendisi dışında herkese karşı gizlenir.

Bu adımlar kullanıcılara Facebook arkadaşlarını gizlemek konusunda yardım edecek ve kullanıcılar bu adımları uyguladıktan sonra arkadaş listeleri istemedikleri kişiler tarafından görüntülenemeyecektir.

Mobil Cihazlarda Uygulama Kullanmadan Facebook Arkadaşlarını Gizleme

Facebook arkadaşlarını mobil cihazında tarayıcı kullanarak gizlemek isteyenler de gizleme işlemini kolay bir şekilde yapabilirler. Tarayıcı üzerinden Facebook ayarları hem IOS hem de Android işletim sistemine sahip mobil cihazlardan değiştirilebilir. Bu ayarları değiştirmek için takip edilmesi gereken adımlar;

 • Öncelikle kullanılan tarayıcı üzerinden (chrome, opera, safari…) Facebook’a gidilir ve kullanıcı bilgileri ile giriş yapılır.
 • Açılan Facebook ana sayfasında sağ üst köşede bulunan üç çizgi şeklindeki simgeye dokunulur.
 • Açılan menü şeklindeki sayfada aşağı doğru inilir ve gizlilik kısa yolları bölümüne girilir.
 • En üstteki Gizlilik isimli kutunun en altında bulunan diğer gizlilik ayarlarını gör kısmına tıklanır.
 • Burada açılan sayfada “Arkadaş listeni kimler görebilir?” ayarına gidilir ve sadece ben kutucuğuna tıklanır. Bu kutucuk seçildiğinde kişinin kendisinden başka kimse arkadaş listesini görüntüleyemez.

Facebook Arkadaşları Neden Gizlenir?

Facebook arkadaş listelerinin gizlenmesinin nedenleri kişiden kişiye değişmektedir. Facebook kullanıcıları için birçok şeyi gizleme, belirli kişiler için kısıtlama veya açık olarak paylaşma seçeneği sunmaktadır. Kişiler de kendi rahatlıkları veya güvenlikleri için bazı ayarlarda değişiklik yapmaktadırlar. Bazı kullanıcılar güvenlik sebepleri nedeniyle Facebook arkadaşlarını gizlemek isterken bazı kullanıcılar da arkadaşı olmayan kişilerin arkadaş listelerini görmelerini istemez ve bu nedenle listelerinin gizlilik ayarlarını sadece arkadaşları olacak şekilde değiştirirler. Bazı kullanıcılar ise kişisel sebepler dolayısıyla arkadaş listelerinin görünmesini istemezler ve listelerini gizleyebilirler. Farklı sebepleri de olsa Facebook bu ayarları kullanıcıların güvenliklerini maksimum seviyede tutmak için kullanıcıların kullanımına sunmaktadır.

isbilgisi.com