Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili uzun süreden bu yana beklenen gelişme bugün itibari ile yaşandı. EYT'den yararlanarak emekliliğe kavuşacak olan vatandaşlar için meclisten bugün karar çıkarkeb sırada meclis gündeminde neler olacağı merak konusu oldu. 

ŞOK bayram için dev indirim ŞOK bayram için dev indirim

BORÇLARDA YAPILANDIRMA NE ZAMAN ÇIKACAK?

Kahramanmaraş merkezli depremin meydana gelmesinin ardından meclis çalışmalarını askıya almıştı. 28 Şubat tarihi ile meclis çalışmalarını yeniden sürdürmeye başlarken ele alınan ilk konu EYT olmuştu. Bugün gelen müjdeli haber doğrultusunda EYT mecliste onaylanırken birçok kişi başvurular için Resmi Gazete'de yayınlanmasını bekliyor. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin EYT'nin meclisten çıkmasının ardından yaptığı açıklamasında prim ve yaş şartı gibi konuları ele alarak düzenleme ile ilgili detayları paylaştı. Vedat Bilgin açıklamasında "Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na eklenen geçici maddeyle, ilgili kanunlara göre, teklifin yürürlük tarihinden sonra aylık bağlanması talebinde bulunanlardan yaşlılık veya emekli aylığı bağlanacak olanlar, söz konusu hükümlerde yaş dışındaki diğer şartları taşımaları halinde yaşlılık veya emekli aylığından yararlanacak. Prim gün sayısını ve çalışma süresini dolduran vatandaşlar, emeklilik hakkı elde edebilecek" ifadelerini kullandı. 

MECLİSİN GÜNDEMİNDE NE VAR?

Hemen ardından adli vbe idari para cezalarının yapılandırılması hakkında bir açıklama da Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geldi. EYT'nin ardından meclis gündemine gelecek konusunun borçlarda yapılandırma olacağı belirtilirken yapılan açıklamada "Yapılandırma Kanun teklifi de gündeme geliyor. Adli ve idari para cezalarının yanı sıra 2 bin liranın altındaki vergi borçlarının silinmesi, KYK borçlarını, ehliyetlerdeki bazı ceza puanlarının kaldırılmasını içeriyor. Ayrıca vatandaşlarımızın ekonomik yüklerini kaldıracak düzenlemeler getiriyoruz. BOTAŞ sanayi ve elektrik üretiminde kullanılan doğalgaza indirime gidecek. Yüzde 20'lik indirimin serbest piyasadaki fiyata yansımasını bekliyoruz. İnşallah Karadeniz gazını, milli sistemimize vermeye başlayınca çok daha rahat edeceğiz'' denildi.